Pěstovat doma květiny nemusí být nic složitého, pokud víte jak na to. Nutno říci, že u některých druhů to jde doslova samo, a potom jsou tu i druhy, kde je přece jenom třeba mít určité znalosti a dovednosti. Příkladem je orchidej, která patří mezi náročnější rostlinu. Skvěle vypadá a tak si ji řada lidí pořizuje. Bohužel ne každý se o ni zvládne starat. A výsledkem může být to, že místo květu uhyne.
Žena péči o tuto květinu nezvládala
Koupila si tuto květinu, jelikož se jí velmi líbila. Nevěděla však, že se o ní musí pravidelně starat tím správným způsobem. Odborníci uvádějí, že péče o orchideje není úplně jednoduchá a je třeba znát celou řadu věcí, které je nutné dodržet. Nic z toho tato žena nedělala a to se podepsalo jak na kráse, tak i na zdraví dané rostliny. Bylo to vidět na první pohled. Květy postupně upadávaly, listy uvadaly a celkově orchidej ztrácela barvu. Žena se rozhodla několikrát změnit místo kde byla, teplotu, zálivku, ale nic nepomáhala. Až si řekla, že ji vyhodí a už si novou nepořídí. Ještě něž to udělala se jí podařilo zjistit zcela unikátní a hlavně jednoduchý postup, díky kterému je pěstování orchidejí hračkou. Nevěříte? Podívejte se.
Stačil jeden unikátní postup, který rostlinu zachránil
Nakonec orchidej neskončila v popelnici, jelikož se jí podařilo zachránit. A jak? velmi snadno. Stačil k tomu jeden velmi zajímavý trik, který se hodí jak ve chvíli, kdy vám rostlina umírá, tak i ve chvíli, kdy kupujete novou a chcete zajistit, aby vám zcela bez problémů rostla. Vše zvládnete velmi snadno a potom se můžete opět těšit z krásy, jakou tato rostlina umí nabídnout. Zapamatujte si daný postup, jelikož právě díky němu máte jistotu, že i vaše orchideje budou vypadat dokonale.
Jak na to? Stačí zlepšit stav kořenů
Hlavní problém s tím, že se rostlině nedaří, je spojený primárně s tím, že má v nepořádku kořenový systém. Na ten se musíte zaměřit a poté bude vše opět takové, jaké má být. Jako první rostlinu vyndejte z květináče a nechte ji postavenou pouze v prázdné nádobě. Ideálně venku, kde dostatečně proudí čerstvý vzduch. V tomto stavu ji nechte 45 minut.
Následně do nádoby s rostlinou nalijte vodu. Ta by měla být vlažná, o teplotě zhruba 30 – 40 stupňů Celsia. V dané vodě nechte kořenový systém rostliny po dobu zhruba 60 minut. Díky tomu kořeny rostliny výrazně nasáknou vodu, čímž se eliminuje jejich možná dehydratace a také dojde k tomu, že se stanou podstatně pružnějšími.
Poté už pouze rostlinu vyndejte, zhruba 20 minut nechte kořeny okapat a přebytečnou vlhkost a vodu stáhněte papírovou utěrkou. V tu chvíli jsou kořeny ve stavu, v jakém mají být pro dokonalý růst celé orchideje.
Už je stačí jenom ošetřit
Poslední fáze opravy kořenového systému je velmi jednoduchá. Potřebovat na to budete takzvané aktivní uhlí, které dnes koupíte v lékárně, ale dá se pořídit třeba i v drogerii. To se snažte rozdrtit na prášek, který následně smícháte s vodou. Cílem je vytvořit pastu, kterou v menším množství naneste na kořenový systém. Tím jste pro opětovný růst udělali vše, co bylo nutné.
Zasaďte a nechte růst
Máte hotovo? Potom už stačí orchidej opět zasadit. Nezapomeňte na kvalitní substrát a také dostatečně velký květináč. Po pár dnech uvidíte, jak se rostlina doslova dostává k sobě a opět vypadá tak, jak by měla. Listy začnou lépe, držet tvar i barvu a postupně se objevuje také to nejdůležitější. Krásný a dokonale vypadající květ, který je na každé orchideji tím nejzajímavějším.