Citrón je důležitou potravinou nejen v kuchyni, ale i v kosmetice a při údržbě domácnosti. Triky s citrónem vám ušetří spoustu práce i nervů.
Každá žena by si přála dokonale čistou domácnost bez částeček prachu, šmouh na podlaze a špinavého nádobí. Je pravda, že s malými dětmi se údržba domova stává o něco obtížnější, ale na všechno existují triky, jimiž si můžete práci ulehčit. Ať už to jsou zkušenosti nasbírané časem, nebo rady našich babiček, ušetří vám starost, nervy i vrásky na čele.
V hlavní roli citrón
Hledáte-li různé fígle, jak uklidit celou domácnost snadno, levně a bez chemie, jistě pokaždé narazíte na kombinaci tří prostředků, které se najdou téměř v každé kuchyni – jedlá soda, bílý ocet a citrón. Citrón má úžasnou vlastnost eliminovat pachy a čistit povrch, jako kdybyste použili drahý čisticí prostředek.
Vzhledem k tomu, že se citrón používá i v kosmetice a ústní hygieně pro odstraňování skvrn a bělení, je jasné, že jeho schopnosti by se mohly osvědčit i při úklidu domácnosti. Je to tak. Citrónová šťáva například skvěle eliminuje pachy po vaření a usazeniny vodního kamene. Krájíte na dřevěném prkénku cibuli a nemůžete se zbavit odéru? Se zápachem i se skvrnami vám citrón také pomůže.
Vodní kámen nemá šanci
Výskyt vodního kamene na kohoutcích a bateriích v koupelně nebo kuchyni vypadá neesteticky. I kdybyste si vygruntovali celou domácnost, nikdy nebude dokonalá, dokud vás bude trápit vodní kámen. Na návštěvu by to zřejmě neudělalo velký dojem. Jak se tedy snadno vodního kamene zbavit? Připravte si citrón, igelitový pytlík a gumičku. Citrón rozřízněte na dvě poloviny a přejeďte s ním po kohoutku i baterii, následně je obalte igelitovým pytlíkem, stáhněte gumičkou a nechte 30 minut působit. Poté setřete.
Kyselina citrónová pomůže s usazeninami v konvici
Vodní kámen může trápit nejen kohoutky a baterie, ale také rychlovarnou konvici. Děláte si čaj nebo kávu a všimli jste si, že vám na hladině plavou drobné bílé tečky? To jsou pozůstatky vodního kamene na dně konvice. S tím vám pomůže kyselina citrónová. Nasypte ji do konvice, přidejte asi jeden litr vody a vařte obvyklým způsobem. Tekutinu vylijte a poté převařte vodu ještě jednou, tentokrát čistou. Suchým ubrouskem můžete vnitřek vytřít, abyste se zbavili zbytků vodního kamene.
Mastnota v mikrovlnce je minulostí
Stejně jako klasická troubu na pečení, i mikrovlnnou troubu mohou trápit mastnota a zbytky jídla. Čištění je celkem obtížné, navíc mastnota jde těžko dolů. Musíte povrch přetřít několikrát za sebou, abyste docílili dokonalé čistoty.
Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, je rozkrojit citrón na několik plátků, vložit je do misky s vodou a ohřát je v mikrovlnné troubě na 3 minuty. Následně misku vyjměte a setřete hadříkem všechny zbytky jídla, mastnoty a špíny, jež se uvnitř uvolnily.
Citrón a sůl na mosazné nádobí
Mosazné nádobí nebo dekorace jsou náchylné na různé otisky. Vůbec nezáleží na tom, máte-li doma děti nebo ne, stačí vzít talíř do ruky a hned si můžete přečíst otisky svých prstů. Pokud máte doma nějaké předměty z mosazi, víte, o čem je řeč.
V takovém případě opět rozkrojte citrón na dvě poloviny, ponořte je do soli a hrubým povrchem mosazné nádobí nebo jiné předměty vyleštěte. Jakmile skončíte, uvidíte výsledek okamžitě. Pak stačí jen setřít zbytky citrónové šťávy a soli hadříkem z mikrovlákna.
Zdroj: Goodhousekeeping