K běžným domácím činnostem nepatří jen vysávání, umývání podlahy, nebo nádobí. Každý člověk na této planetě se týden, co týden potýká také s nutností praní, tedy potřebou vyprat špinavé prádlo. V mnoha ohledech je praní prádla v dnešní moderní době usnadněno tím, že máme k dispozici výkonné pračky, které všechnu práci vykonají za nás. V dobách minulých tak měly hospodyňky mnohem více starostí. Prádlo praly většinou ručně, nebo na valše. S určitými problémy ohledně praní prádla se ale můžeme potýkat i dnes. Jak je vyřešit?
Používejte vlhčené ubrousky do každého praní
Mezi ženami, které aktivně hospodaří ve svých domácnostech, se objevila velmi zajímavá vychytávka, jenž by měla zabránit zachytávání nečistot do tkanin oblečení, nebo jiných kusů prádla. Jedná se o vlhčený ubrousek. Ten by měl na sebe navázat jakékoliv žmolky, vlasy a chlupy od případných čtyřnohých mazlíčků. Zde je pár pravidel, jak vlhčený ubrousek během praní prádla používat:
- Do každého praní prádla vkládejte maximálně tři vlhčené ubrousky.
- Ujistěte se, že vlhčený ubrousek je skutečně z kvalitního materiálu a nerozpadne se. Pak byste s ním udělali spíš více škody než užitku a jeho částice by se nalepily na všechny kusy oblečení.
- Již použitý a vypraný vlhčený ubrousek nepoužívejte opakovaně, po pracím cyklu jej jednoduše vyhoďte.
- Nikdy nepoužívejte jiné druhy ubrousků než ty vlhčené. Rozhodně ne papírové, nebo z jiných jemných materiálů.
Upřednostňujte rovněž vlhčené ubrousky bez aroma, které jsou napuštěné pouze antibakteriálním prostředkem. Pokud se přeci jen stane, že se ubrousek rozpadne a zachytí se jeho částečky na oblečení, vyřeší to případně ještě sušička, v jejímž filtračním zařízení se všechny tyto nečistoty při sušení zachytí.
Jaké další prostředky pomohou při praní?
Některé hospodyňky dávají do bubnu pračky před praním bílého prádla tablety aspirinu, které by měly způsobit to, že oblečení bude skutečně dobře vybělené. V tomto směru může pomoci i obyčejná jedlá soda, kterou vsypete buď do bubnu, nebo přidáte do dávkovače spolu s pracím práškem.
Možné je bílé prádlo před pracím cyklem také namočit přes noc v roztoku s jedlou sodou a čistou vodou. Pokud budete chtít předejít vytvoření statické elektřiny na prádle, vhoďte do bubnu také tenisový míček. Ten mimo jiné pomůže v případě praní mačkavého materiálu obnovit i jeho tvar a zabrání tvorbě žmolek.
K čistění bubnu pračky můžete použít obyčejnou tabletu do myčky
Pakliže budete chtít buben pračky vyčistit a vydezinfikovat, můžete zkusit spotřebič zapnout na prací cyklus s 60 stupni Celsia a vhodit do bubnu obyčejnou tabletu do myčky. Údajně by tato metoda měla pomoci. K dezinfekci a osvěžení pračky můžete použít i klasickou ústní vodu, postačí trochu nalít do bubnu a nechat proběhnout kratší prací cyklus.
Fotografie: Depositphotos