Nejlepší kvašené zelí s mrkví hotové za 3 dny. Chutná bezkonkurenčně, pokud dodržíte tento recept babičky Olgy

Možná si řeknete, co zajímavého se dá najít na kvašeném zelí. Faktem ale je, že existuje velká spousta receptů, z nichž každý má trochu jiný výsledek. Toto zelí se dá jíst i samotné a je fenomenální.

Nakládání kvašeného zelí patřilo v minulosti ke klasickým podzimním rituálům všech venkovských i většiny městských rodin. Uchovat zelí na zimu bylo nejen otázkou zpestření jídelníčku, ale i životní nutnosti. Jinak se v zimním období člověk jen těžko dostal k vitaminům a minerálům, které se díky kvašení v zelenině uchovají. V dnešní době už je domácí nakládání zeleniny spíš zábavnou kratochvílí. Na druhou stranu, tak dobré zelí v supermarketu nekoupíte.

Na domácí kvašené zelí s mrkví budete potřebovat

  • Dvě kila bílého zelí
  • jednu nebo dvě mrkve
  • 45 gramů soli
  • jednu čajovou lžičku cukru

A mimoto také velkou mísu nebo hrnec, malý talířek, pětilitrovou zavařovací sklenici plnou vody a vařečku na míchání. Pokud chcete zelí uchovat na delší dobu, přiberte si také nějakou tu vyvařenou zavařovací sklenici i s víčkem.

Jak na přípravu kvašeného zelí

Přípravné práce zaberou nejvíc času a nelze je přeskočit. Na druhou stranu, nejsou ani příliš obtížné, takže se nemusíte bát. Zkrátka očistěte zelí od svrchních špinavých či poškozených listů, rozdělte hlávku na čtvrtiny a každou nakrájejte ostrým nožem na tenké nudličky. Očistěte mrkev a nastrouhejte ji na hrubém struhadle.

Zelí s mrkví vložte do velkého hrnce. Uvedené množství by se mělo vejít do hrnce o objemu 3 litry. Všechnu zeleninu dobře promíchejte, přidejte 45 až 50 gramů soli, což vychází zhruba na dvě vrchovaté polévkové lžíce, a k tomu jednu lžičku cukru.

Cukr v původním receptu vlastně vůbec není, ale, jak známo, urychluje kvašení. Takže díky té malé trošce cukru budete mít zelí připravené o poznání rychleji. A nemusíte se obávat žádné nasládlé chuti ani zbytečných kalorií navíc. Kvasinky veškerý cukr zbaští.

Zelí rukama prohněťte a uvolněte z něho šťávu

Zelí zasypané solí s cukrem v míse dobře promíchejte a rozdělte ji podle potřeby na menší množství, aby se vám vešlo do vašich hrnců nebo mís. Každou várku zelí rukama pečlivě prohněťte a promačkejte, čímž se z něj uvolní šťáva, do níž by zelí mělo být v průběhu kvasného procesu ponořené.

Nyní vezměte velkou vařečku a zelí v hrnci důkladně upěchujte ke dnu. Vršek zelí přiklopte talířkem, který se přesně vejde do hrnce, aniž by kolem něj zůstávaly velké mezery. Na talířek položte velkou zavařovací sklenici plnou vody, čímž vytvoříte na zelí stálý tlak. Mísu se zelím položte na tác s vyššími stěnami, do kterého bude unikat šťáva ze zelí.

Mísu se zelím nechte stát při pokojové teplotě tři dny. Každý den sundejte talíř se zátěží a dlouhou lžící nebo vidličkou zelí trochu načechrejte. Pak vraťte talíř se závažím zpátky. Pokud by zelí ani po jednom dni nepouštělo dostatek šťávy, je možné k němu v této fázi přilít trochu vody. Hotové zelí pak buďto rovnou snězte jako studený předkrm nebo přílohu k masitým pokrmům, anebo jej uzavřete do sklenic a uskladněte v chladu a temnu.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]