Tato domácí mast, stará přes 120 let, je mnohem účinnější než jiné drahé léky. Připravovaly ji už naše babičky

Mnoho lidí doteď používá sádlo místo různých olejů. Nemusí se ale používat pouze při vaření, má mnohem více využití.

V minulosti si člověk mohl nechat o olivovém nebo slunečnicovém oleji nechat jen zdát. Znala je totiž jen hrstka lidí, a jen ti si ho mohli dovolit. Vaši prarodiče ale znali úplně jiný druh tuku. A tím nebylo nic jiného než sádlo. Je ale velmi důležité konzumovat ho ve zdravém a přiměřeném množství, aby vám neuškodilo.

Sádlo, nebo olej?

Vzhledem k tomu, že je sádlo živočišný tuk a ne rostlinný, jako je například olej nebo máslo, má vyšší bod kouřivosti. To znamená, že nehoří tak rychle. Také neprodukuje žádné škodlivé látky jako jiné tuky. Sádlo je také známo svými léčivými vlastnostmi, které si většina lidí ani neuvědomuje. Proniká do pokožky lépe, než všelijaké různé krémy.

Sádlo je konzervováno kyselinami a látky, které obsahuje, pronikají do nejhlubších vrstev pokožky. V závislosti na bylinkách a dalších přísadách, které se do sádla přidávají, se dají léčit i různé neduhy. Sádlo totiž dokáže vyléčit opravdu mnoho věcí. Je skvělé na léčbu jizev, křečových žil a jiných zánětů. A když ho zkombinujete s kolagenem, získáte skvělý krém proti vráskám.

Skvělé na bolest kolen a kloubů

Na bolestivé klouby a kolena si můžete připravit mastičku ze sádla. Můžete si do ní přidat i květy měsíčku. Dejte si rozpustit sádlo a do něj přidejte tyto květiny. Po rozpuštění nechte na ohni ještě dalších 5 minut. Poté nechte znova vychladnout. Po této době nechte opět rozpustit a toto opakujte třikrát. Skladujte na chladném a suchém místě. Nyní můžete mast použít.

Fotografie: Pexels

Kožní problémy

Smíchejte 250 g sádla a 2 šálky heřmánku. Vše dejte do velkého hrnce a vařte aspoň 1 hodinu. Směs byste měli několikrát takto převařit. Poté ji nalijte do menších nádob. Skladujte na chladném a suchém místě. Můžete přidat také bobkový list a nebo cibulové slupky.