Problémy s pronájmy a prodeji bytů. Nový zákon EU se týká i Česka

Fotografie: Depositphotos

Realitní trh potká zcela razantní změna. Je tak dobře možné, že pronájem bytu bude v budoucnu opravdu problém. Evropská unie chce totiž zavést zcela nový zákon.

Co bude tato legislativa konkrétně obsahovat? A čeká nás snad nějaký kolaps realitního trhu? Tato záležitost si rozhodně zasluhuje podrobnější prozkoumání, protože kdo by nepřemýšlel o vlastním bydlení? Ceny nemovitostí v Polsku i jinde stoupají každým rokem. Není pak divu, že se stále více lidí rozhoduje pro pronájem bytu od soukromých osob. Právě to ale má být s novým zákonem mnohem problematičtější. Developerům se tento záměr EU nejspíš líbit nebude.

Rozdělení bytů do kast

Nová úprava předpokládá rozdělení bytů a domů do tříd od A do G, přičemž kritériem budou jejich emisní normy. V praxi to znamená, že A bude zcela bezemisní, které budou na trhu pravděpodobně nejžádanější. Na druhé straně nejhorší třída G by z trhu mohla zcela vymizet. Jak omezující jsou vlastně tyto avizované předpisy? Každá veřejná budova v EU bude muset mít do roku 2026 opatření stran nulových emisí. Od roku 2028 se to týká i každé soukromé budovy.

Jakékoli novostavby pak mají být vybavené fotovoltaikou, případně tepelným čerpadlem. Veškeré starší budovy budou muset podle nařízení Evropské unie do roku 2030 splňovat normu W. Od roku 2033 pak půjde rovnou o třídu D. Už teď je tedy poměrně jasné, že dodržování přicházející legislativy bude nadmíru složité. Jak tedy v nové situaci vůbec něco pronajímat? Při prodeji bytu musí prodávající poskytnout kupujícímu průkaz energetické náročnosti.

Pronajala byt skupině 5 studentů. Svého rozhodnutí velice rychle litovala, protože jí z něho udělali smetiště

Komplikace na všech frontách

Kupující bude mít díky tomuto dokumentu představu o nákladech na údržbu konkrétního bytu nebo domu. To samé ovšem platí pro veškeré pronájmy. Povinnost dokládat energetickou charakteristiku bytu nebude platit u již pronajatých bytů. Tato přísná omezení nepochybně realitní trh velmi negativně ovlivní. Výrazně totiž omezí nabídku bytů, které bude možné nějak pronajmout v souladu s předpisy. Samozřejmě vzrostou i náklady na úpravy a rekonstrukce.

pokoj schodiště
Fotografie: Pixabay

Nebude-li pak budova zařazena do emisní třídy G, nebude ji možná jak pronajímat, tak ale ani prodat. Emisní tendence Evropské unie začínají zasahovat prakticky do všech složek lidské činnosti. Jak se však ukazuje, mnohdy naráží tvrdě na realitu. Například v případě výroby vodíku jako paliva budoucnosti. Stran něho má EU velké plány, ty se ovšem střetávají s velmi slabým reálným zájmem konkrétních subjektů. Budoucí realizace je tak značně nejistá.

Zdroj: Domek i Ogrodek

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]