Důchodce se pomstil a poškrábal novému sousedovi drahý Lexus. Bude muset zaplatit 42 000 Kč

Fotografie: Pavel Hrdlička / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nově přistěhovaný muž chtěl v bytovém domě zavádět novoty. To se starousedlíkovi nelíbilo, a tak se pomstil. Jeho počínání však zachytila kamera.

Sousedské spory jsou nejspíše staré jako lidstvo samo. Když se tito dva muži pohádali, jeden z nich se rozhodl pro zákeřnou pomstu. Objel sousedovi auto klíčem. Nejspíše měl radost, jak je vychytralý. U soudu spáchání svého činu popřel. K jeho smůle však kamerový záznam vypovídá o něčem jiném. Kdyby věděl, co jej čeká, pravděpodobně by si to dvakrát rozmyslel.

Nový aktivní soused důchodce štval

Keith Ardley, 75 letý důchodce, žil v bytovém domě v anglickém Bournemouthu se svou manželkou Elizabeth více než 40 let. Poklidný život mu však narušil nový soused, který se nedávno přistěhoval. Čtyřicetiletý Marius Crisan se brzy po nastěhování zapojil aktivně i do sousedské komunity. Navrhoval ostatním nájemníkům, že by bylo dobré založit sdružení obyvatel domu.

Pan Ardley však měl k jeho návrhům připomínky a tento nápad se mu vůbec nelíbil. Mezi oběma muži tak došlo k ostré výměně názorů. Důchodce panu Crisanovi „poradil”, aby si moc nevyskakoval a držel se zpátky, protože je v bloku nový. Navíc jej nejspíše sžíral i pohled na luxusní nové auto, které pan Crisan vlastnil.

Je nenápadný, ale záznam hovoří jasně

Jednoho dne se tak sousedovi rozhodl pomstít a vybral si právě jeho vozidlo, na kterém mu nechal památku. Na kamerovém záznamu je vidět, jak kolem černého Lexusu prochází spolu se svou manželkou. Zatímco ona se auta ani nedotkne a jde dál, její manžel se k boku auta přiblíží a během 4 vteřin na něm stihne klíčem vyrýt tři velké škrábance.

Pan Crisan si tohoto poškození nemohl nevšimnout a požádal bezpečnostní společnost, která má pod správou venkovní kamery, aby zkontrolovala záznamy. Pro pana Ardleyho tak nastaly horké chvilky. Všichni byli předvoláni k soudnímu řízení. Důchodce trval na tom, že auto nepoškrábal. Údajně ani nemohl, protože své klíče nosí vždy v koženém pouzdře.

Soudce jeho výpovědi neuvěřil

Jeho manželka vypověděla, že škrábanců na autě si všimla již předchozího dne a její manžel je tak udělat nemohl. „Ani tehdy jsem nemohl auto poškrábat, protože klíče v ruce jsem měl v koženém pouzdře. Nikdy nelžu, já a moje žena jsme vždy říkali pravdu,” dušoval se starý pán. Tvrdil, že na auto sahal, aby se hmatem přesvědčil o již vytvořených škrábancích, o kterých mu řekla jeho žena. Je totiž částečně slepý. Moc mu to však nepomohlo.

Na kamerovém záznamu je jasně patrné, že se svojí manželkou vůbec nekomunikuje a k autu se přikrade velmi nenápadně. Kdyby chtěl domnělé škrábance nahmatat, nejspíše by mu to trvalo déle, nebo by mu je ukázala manželka. Nic takového se však nestalo a soudce bez větších potíží shledal pana Ardleyho vinným. Ten tak musí zaplatit škodu v přepočtu za 26 000 Kč a soudní výlohy za dalších 16 000 Kč.

Sousedské spory raději řešte oficiální cestou

Tento případ je tak varováním pro ostatní, kteří se chtějí mstít tímto záškodnickým jednáním. Důchodce by si pomstu jistě dvakrát rozmyslel, kdyby věděl, co jej to bude stát. Navíc přišel o pověst bezúhonného občana, a tak jeho dětinské jednání bude mít jistě vliv i na vztahy s ostatními obyvateli domu. Řešení sousedských sporů nebývá jednoduché. V takovém případě se vyplatí raději se obrátit na úřady nebo soud, než skončit jako obžalovaný z trestného činu.

Zdroj: Mirror

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]