Sousedka zalila radiátor konvicí s vodou. Měla jsem ji za blázna, ale po 4 sekundách mi došlo, proč to dělá

Fotografie: Freepik

Sociální síť TikTok obsahuje nepochybně mnoho zcela zbytečného balastu. Mezi módou a kosmetikou ale občas vykoukne poměrně praktická rada do běžného života.

Jedním z takových příkladů je Danielle, které se dělí o zajímavé úklidové triky. A nedávno se tato šikovná dáma rozhodla podělit o cestu, jak vyčistit radiátor. U tohoto topného tělesa se lidé zaměřují většinou jen na vnější stranu. Ta je vidět a je takříkajíc na ráně. Pravdou však je, že uvnitř je hodně záhybů a většinou také dost tepla. To je vynikající prostředí pro prachové částice, bakterie a další nečistoty, které se pak velmi snadno dostávají dál.

Jak na vnitřní čištění radiátoru?

Teď možná čekáte nějaké složité postupy, uživatelka Danielle ale použila normální vodu se saponátem. Právě to jí dovolilo velmi efektivně odstranit veškeré usazeniny, které se mezi vnitřními plechy nahromadily. Na záznamu je krásně vidět, jak voda protékající radiátorem krásně uvolňuje všechny nečistoty, hlavně prach, špínu a pavučiny. Tohle všechno se tam přitom usazovalo celé měsíce, ne-li roky. Jak tedy přesně postupovat?

Krok za krokem k čistému topení

  • Pod radiátor dejte nejdříve ručníky a podlouhlou nádobu, aby nedošlo k zaplavení celé místnosti. Hodí se na to například truhlík na květiny.
  • Sejměte horní mřížku chladiče.
  • Připravte si kbelík s vodou a dejte do něj trochu normálního saponátu na nádobu. Mýdlovou vodu pak pomalu – nejlépe z odměrky – nalijte do radiátoru.
  • Opakujte tak dlouho, dokud vám dole nebude vytékat zase jen čistá voda.
  • Teď vnitřek topení vyfoukejte fénem, abyste zabránili vzniku rzi.
  • Nakonec umyjte vlhkým hadříkem horní mřížku i vnější části chladiče, vše vytřete do sucha a vraťte na svá místa.
@cleaningwithdanielled SPRING CLEAN- day 17.. clean radiators ☑️ #cleaningwithdanielle #springcleaning ♬ Make Me Feel Good – Tion Wayne & Bru-C Remix – Belters Only & Tion Wayne & Bru-C & Jazzy

Na co si dát opravdu pozor?

Tento způsob nepoužívejte příliš často, protože se vystavujete riziku rezivění plechu. Častěji lze radiátor na sucho vyfoukat fénem. Právě popsanou mokrou metodu nemusíte používat častěji než jednou za rok. Upřímně, při pravidelném fénování nebude mokrá metoda dost možná už potřeba vůbec.

Vysavač a speciální kartáče

Foukání lze použít i zcela opačným směrem, tedy normálním vysavačem. Na rozdíl od prachovky nebo fénu se tak totiž vyhnete zbytečnému víření prachu. Jednoduše použijte vysavač i na radiátor během normálního úklidu místnosti. Výhodou je, že se to časem stane součástí vaší běžné rutiny.

K důkladnější očistě jsou výborné podlouhlé či zahnuté kartáče, které vám dovolí dostat se i do záhybu a štěrbinek. Hodí se také proto, že přichycení radiátoru na stěnu vám značně omezuje manipulační prostor.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*