Důležité vitamíny pro naše tělo! Víte, které to jsou?

20Jestliže chceme zůstat ve formě, nesmíme zapomenout do svého jídelníčku zařadit důležité vitamíny. V lidském těle zastávají vitamíny funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Významně se podílejí na metabolismu bílkovin, tuků i cukrů.

Celkem existuje 13 základních typů. Vitamíny rozpustné v tucích: A, D, E, K dále rozpustné ve vodě: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, C. V dnešním článku přinášíme popis některých důležitých živin, bez kterých nemůže lidské tělo existovat.

Hořčík

Hořčík je nezbytně důležitý pro srdce a krevní oběh. Tento vitamin je obsažen zejména v luštěninách, slunečnicových semínkách a bramborech. Denní potřeba je přibližně 400 miligramů, což odpovídá například 100 gramům slunečnicových semínek.

Vitamin B12

Tento vitamin je důležitý pro krvetvorbu. Vitamin B12 je obsažen především v živočišných produktech, jako jsou játra, vejce či sýry. Denní potřeba tohoto vitaminu je přibližně 3 mikrogramy, což odpovídá zhruba jednomu vejci.

Vitamin E

Vitamin E neutralizuje látky, které mohou způsobit infekce či záněty. Tento vitamin je obsažen v listové zelenině a rostlinných olejích. Denní potřeba vitaminu E je zhruba 11 miligramů, což odpovídá jedné lžičce olivového oleje.

Vláknina

Vláknina podporuje zažívání a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Tento vitamin je obsažen v ovoci a luštěninách. Potřebná denní dávka vlákniny je asi 30 gramů, což představují třeba 2 krajíce celozrnného chleba.

Kyselina listová

Kyselina listová je důležitá pro tvorbu krve a dělení buněk. Tento vitamin je obsažen například v játrech, vaječném žloutku či citrusových plodech. Denní potřeba tohoto vitaminu je přibližně 400 mikrogramů.

Vitamin D

Vitamin D podporuje ukládání vápníku. Tento vitamin je obsažen v mořských rybách a houbách. Denní potřeba vitaminu D je přibližně 20 mikrogramů, což odpovídá  třeba hrsti žampionů.

Vápník

Vápník chrání zuby a posiluje kosti. Tento vitamin je obsažen v mléce a mléčných výrobcích. Denní potřeba vápníku je přibližně 1000 miligramů, což odpovídá zhruba dvěma jogurtům.

Obrázek: FreeDigitalPhotos