Už brzy se hřbitovy rozzáří světlem svící a hroby zaplaví krásná výzdoba. Dříve nejdůležitější svátek však nepochází z křesťanské tradice, jak by se mohlo zdát.
Dnes si 1. listopad, tedy svátek Všech svatých, spojuje většina lidí s křesťanstvím. Ve skutečnosti však vychází z pohanské tradice, které se lidé nechtěli za žádnou cenu vzdát. Součástí církevních svátků se tento den stal až v roce 935. Dříve šlo o nejdůležitější svátek v roce a pojila se s ním celá řada tradic a pověr.
Dušičky vychází z keltského svátku Samhain
Možná jste si mysleli, že svátek Všech svatých neboli Dušičky vychází z křesťanství, ale není tomu tak. Jedná se o pohanský svátek. Jak uvádí web KudyZNudy, pochází z keltské tradice, ze svátku Samhain, který se slavil v den keltského nového roku. V tento den se podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých. Slavil se zapalováním velkých ohňů, aby se duše pozůstalých mohly ohřát a strávit s nimi noc.
Zapalované svíčky jsou tak odkazem právě na zapalování těchto ohňů v keltských dobách. Tato pohanská tradice se rozšířila i mezi Germány a Slovany. Ani přes sílící rozmach křesťanství se lidé tohoto svátku nehodlali vzdát. V roce 935 tedy papež Jan XI. zavedl samostatný svátek Všech svatých na 1. listopad, který se pak měl vztahovat na celou církev.
Při nákupu svíček na Dušičky zkontrolujte etiketu. Díky tomuto detailu vydrží hořet celou věčnost
Mnoho tradic spojených se svátkem dnes již nedodržujeme
Se svátky mrtvých se pojilo mnoho tradic, z nichž většinu dnes již nedodržujeme. Jak píše deník Fakt, na Dušičky se například museli lidé vyhýbat fyzické práci, a to zvláště se lnem a předením, aby „dušičkám nezaslzely oči“. Zakázáno bylo také vylévat špinavou vodu z domu, aby náhodou nepocákala duše mrtvých potulující se po okolí. Lampy se také plnily máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny. Tradičně se také studené mléko pilo nebo se jím pozůstalí postříkali, aby se duše mohla ochladit.
Až do 18. století se na svátek Všech svatých pořádaly velké hody, na které byli zváni i chudí lidé. Dodržoval se také zvyk házet večer do ohně nejrůznější pokrmy, čímž se mělo přicházejícím duším přilepšit. Dušičky se dříve slavily mnohem velkolepěji než dnes a patřily k možná nejvýznamnějšímu svátku v roce. Na SvětěKreativity jsme psali také o tricích, které vám pomohou s hrobovou výzdobou, snadno třeba prodloužíte svíčkám dobu hoření.
Napište komentář