Inspirace na výrobu něžného adventního věnce + zvyky a tradice

Je tady čas adventu a sním i čas zapálení první svíčky. Zatímco u nás máme na adventním věnci čtyři svíčky, v katolické části Irska je tradicí adventní věnec s pěti svíčkami. Tři svíčky mají fialové, dále pak jednu růžovou a jednu bílou. Fialová svíčka představuje pokání a růžová svíce symbolizuje očekávání svátku. Jak je tomu s našimi zvyky a tradicemi?

Úplně přesnou dobu, kdy se zrodil první adventní věnec nevíme, protože zdroje se různí. Někdo tvrdí, že to bylo již v 16. století, druzí říkají, že až v 19. století. Tak či onak jde o krásný zvyk, který se v mnoha domácnostech ujal a rodiny jej každoročně dodržují a postupně na věnci zapalují svíce. Jak by měl takový tradiční adventní věnec vypadat?

Tradiční adventní věnec

Zcela původní adventní věnec nezdobil stůl či parapet, ale byl zavěšen na čtyřech stuhách pod stropem v místnosti. Základ věnce by měl být ze zeleného jehličí, jelikož symbolizuje život přežívající krutou zimu. Svíčky na rozdíl od katolických Irů máme čtyři. Tři fialové a jednu růžovou. Svíčky mají být umístěny do kruhu a každá by měla směřovat na jednu světovou stranu. Tímto rozestavením se symbolizuje kříž.

Někdo přesto dává svíček pět (inspirace z Irska), kdy se pátá svíčka tkzv. Kristova svíčka zapaluje na Štědrý den. Je to svíčka bílé barvy. Svíčky se mimo barev rozlišují také podle jména: Naděje, Mír, Přátelství a Láska. Zajímavostí také je, že se správně zapalují proti směru hodinových ručiček.

Moderní adventní věnce

Moderní adventní věnce se vyrábějí z různých materiálů a dokonce se používají i různě barevné svíčky: červená, žlutá, oranžová, modrá, zlatá. Někdo dává několik barev a jiný volí všechny čtyři svíčky jedné barvy. Vy však již víte, jak je to správně. Budete-li si vyrábět věnec sami anebo jej kupovat, dávejte pozor na umístění svíček do bezpečnostních kalíšků. Určitě nechcete, aby věnec začal hořet. Ani tak nenechte svíčku hořet bez dozoru a věnec umístěte tak, aby nebyl nebezpečný ani pro děti či domácí mazlíčky. Vkládáme rovnou i video-návod, jak si takový věnec doma připravit. Potřebovat budete:

  • Korpus

  • Dary přírody

  • Drát, provázek

  • Tavnou pistoli

  • Svíčky

  • Bezpečnostní kalíšky – ty ve videu nejsou

Návod na výrobu adventního věnce

Obrázek: pixabay