Nejznámější české tradice o Vánocích, znáte je?

Už se vám stalo, že jste od svých babiček či od jiných starších osob zaslechli stížnosti typu – Vánoce už nejsou to, co bývalo? Něco pravdy na tom bude. Dřív se totiž dodržovaly různé tradice a to činilo Vánoce právě tak kouzelnými. Již naši předkové dobře věděli, že Vánoce jsou časem kouzel, který zjeví mnoha tajemstv.

Pojďme nyní společně oprášit některé vánoční zvyky a zkuste tak nahlédnout do budoucnosti. Dnes se honíme za co možná největším počtem napečeného cukroví, nákupem luxusních dárků, bezchybným úklidem, dokončení restů v práci a nějak nám uniká celé to kouzlo a podstata Vánoc.

Šupiny pod talíř

Tak na tuto tradici si vzpomínám i já a je moc fajn, že někde se to stále dělá. Pod štědrovečerní večeři se dává každému ze stolovníků pod talířek kapří šupinka, která by měla zajistit v následujícím roce dostatek peněz.

Krájení jablíčka

Po štědrovečerní večeři si před rozbalováním dárků nejdřív každý rozkrojí napříč jablíčko. Kdo bude mít v jablíčku pěticípou hvězdičku, může se radovat. V příštím roce bude mít štěstí a zdraví. Červíci uprostřed jablíčka značí hrozbu nemoci. Hvězdička uspořádána do křížku je nejhorší. Nicméně jde spíš o to, že osudu se dá pomoci tím, že si každý vybere velké a zdravé jablko. Podobně jako s jablíčkem se tomu děje i s vlašským oříškem.

Jablečná jadérka – počasí v následujícím roce

Do misky s vodou se vloží 12 jadérek a kolik jich vyplave na hladinu, tolik bude suchých měsíců v příštím roce. Jablka by pochopitelně měla být českého původu.

Zlaté prasátko

Kdo by neznal nejznámější tradici – zlaté prasátko? Patrně se vám vybaví vtipná reklama – ne, ne nemusím, já už ho vidím. Při této tradici jde o postění. Když se člověk během dne postí, tak za odměnu večer uvidí zlaté prasátko, které zaručuje hojnost a úrodu.

Házení pantoflem

Házení botou či pantoflem bývalo prostředkem ke zjištění, zda bude příští rok pro mladou dámu rokem, který ji přinese ženicha/partnera. Dívka se postaví v místnosti zády ke dveřím, do pravé ruky uchopí obuv a hodí ji za sebe. Míří-li obuv špičkou ke dveřím, objeví se v jejím životě partner.

Další zapomenuté tradice

  • Černý ořech – černá budoucnost

  • Lodičky ze skořápek ořechů

  • Tváře namazané medem – druzí vás budou mít rádi (zábava hlavně pro děti)

  • Lití olova do vody – dostanete koupit sady (místo olova lze použít vosk)

Obrázek: pixabay