Bez trouby se v kuchyni málokdo obejde. Časem se však zanese velmi odolnými nečistotami a do jejího čištění se pak nikomu nechce. Překvapivě to však jde i bez větší námahy.
Trouba se časem zanese skvrnami mastnoty a připálenin. Obzvlášť pokud ji nečistíte pravidelně, může na vás čekat opravdu nelehký úkol. I tyto odolné usazeniny však lze vyčistit rychle a bez námahy. Důležitý je výběr čisticího prostředku, zvolení správné techniky a dostatečný čas, který necháte prostředku, aby zapůsobil. Toto je nejlepší postup.
Nejprve nechte pracovat solné výpary
Pokud nejste příznivci používání agresivní chemie, vězte, že i velmi špinavou troubu můžete vyčistit pomocí ingrediencí, které máte doma. Nejprve vyndejte z trouby všechny plechy a rošty a ujistěte se, že trouba není zapnutá. Jako první věc je dobré narušit připáleniny a mastnotu, aby se vše lépe čistilo. K tomu nejlépe poslouží kuchyňská sůl.
Vezměte si žáruvzdornou misku a nasypte do ní hodně soli. Zalijte ji vodou a misku vložte doprostřed trouby. Nastavte ji na 180 °C a nechte přibližně hodinu solnou vodu odpařovat. Průběžně ji kontrolujte, aby se sůl v mise nezačala připalovat. Poté troubu vypněte a nechte vychladnout, abyste se při čištění nespálili.
Nečistoty naleptané soli teď půjdou mnohem lépe vyčistit. Pokud vaše trouba není příliš špinavá, bude stačit, když ji pouze dočistíte houbičkou a hadříkem. Jestliže však nějaké skvrny zůstaly, připravte si čisticí pastu z jedlé sody. Jednoduše ji smíchejte s menším množstvím vody, aby vznikla pastovitá konzistence.
Vyčištění celé kuchyně jednoduše a bez drhnutí: Díky tomuto triku uklízeček sleze špína sama
Ocet zbaví troubu pachů
Jedlou sodu pak naneste na všechny zbývající nečistoty a nechte ji působit ideálně přes noc. Použijte ji i na sklo trouby. Poté si vezměte rukavice a houbičku nebo jemný kartáček, navlhčete ho a krouživými pohyby se zaměřte na čištění všech případných skvrn. Vlhkým hadříkem poté troubu vytřete. Trouba teď bude krásně čistá. Posledním krokem je ji vydezinfikovat a zbavit pachů.
K tomu nejlépe poslouží ocet. Ten pomáhá rozpouštět špínu, částečně dezinfikuje a hlavně pohlcuje pachy. Nalijte ocet do rozprašovače a nastříkejte ho na celý povrch trouby. Nechte ho chvilku působit a poté troubu vytřete mokrým hadříkem. Pokud vám stále zůstaly skvrny na skle trouby, můžete si pomoci škrabkou na sklokeramické desky, díky níž je mnohem snadněji odstraníte.
Na čištění roštů můžete použít stejnou pastu z jedlé sody nebo vytvořit roztok mýdla a vody. Ideální je nechat rošty přes noc namočené ve vodě s jarem a až poté použít čisticí pastu. Odolné připáleniny se z většiny stihnou přes noc rozmočit a vyčistíte je pak mnohem snadněji. Na závěr troubu i rošty otřete do sucha a je hotovo.
Zdroj: Planeta PL
Napište komentář