Efektivní postup na hloubkové vyčištění pračky od všech skrytých nečistot. I ta vaše může prát jako nová

Fotografie: Depositphotos

Pračka nám pomáhá šetřit hodiny a hodiny času. V dnešní době bychom se bez ní už asi neobešli, je tedy vhodné se o ni dobře starat.

Šetří nám čas a také spoustu energie, proto si zaslouží náležitou péči. Pračka za nás vypere hromady prádla a my bychom jí tak její služby měli vrátit alespoň tím, že ji budeme důkladně mít. Máme pro vás tři jednoduché tipy, které jsou velice účinné a udrží vaši pračku v čistotě. Čistá pračka vám pak bude sloužit mnohem déle a vaše prádlo bude skvostně čisté a voňavé.

Jak často servisovat pračku

Ideální je čistit pračku pravidelně, jelikož vám údržba nebude trvat takovou dobu. Postačí, pokud se budete své pračce věnovat asi jednou měsíčně, pokud ji využíváte zhruba dvakrát týdně. V případě, že perete častěji, je vhodné údržbu provádět jednou za čtrnáct dní. Pračku tak budete podporovat v dobrém stavu a pochopitelně také budete udržovat její životnost. Ideální je na čištění pračky používat přírodní přípravky.

Fotografie: Pexels

Vhodným přípravkem na čištění pračky je bílý ocet. Před čištěním vnitřku a vnějšku nejprve odstraňte odnímatelné části. Zaměřte se tedy na centrální filtr, kryt, přihrádky na prací prášky a aviváž.

K bezpečnému umytí těchto částí po jejich vyjmutí z pračky budete potřebovat jen houbu. Je však lepší, pokud použijete mycí prostředek a následně díly vyleštíte hadříkem namočeným v bílém octu. Pokud jsou ve filtru chlupy, nitě nebo vlasy, určitě je vyčistěte.

Fotografie: Freepik

Octem vyčistěte buben pračky

Pračku pusťte na prázdno a nastavte klasický prací cyklus na střední teplotu bez odstřeďování. Poté místo pracího prášku do nádoby na prací prostředek nalijte bílý ocet. Stroj nechte běžet naprázdno. Po dokončení praní nechte otevřená dvířka a nechte pračku pořádně vyschnout. Nevytírejte ji žádným hadříkem, s otevřenými dvířky opravdu uschne sama.

Další alternativou je počkat, až se stroj naplní, a pak do zásobovače přidat dvě polévkové lžíce jedlé sody a vody. Soda je účinná na odstranění ukrytých zbytků uvnitř stroje.

Fotografie: Freepik

Je nutné vyčistit pračku také zvenčí. Pokud ji chcete vyčistit opravdu kvalitně, připravte si směs octa a vody a veškeré povrchy pračky důkladně utřete. Bílý ocet nechte působit asi deset minut a nakonec vše otřete suchým hadříkem.

Kromě pračky můžete bílý ocet využívat na čištění celé koupelny. Vhodná je kromě octa také jedlá soda s trochou citronu. Tyto suroviny udělají úplně stejnou službu. Bílý ocet i soda s citronem vás zaručeně zbaví vodního kamene.

Zdroj: Goodhousekeeping