Fotografie jsou jako koláče – Nejvíce vám budou chutnat ty z vlastní výroby

Udělejte sobě i svým blízkým radost „vlastnoručně“ vytištěnou fotografií. Na níže uvedených řádcích se s Vámi podělíme o postup, se kterým si doma fotografie vytisknete bez potíží i Vy.

Za tisk fotografií ve fotoateliéru zaplatíte zpravidla 2,2 Kč – 3 Kč. Při vyvolání fotografií přes internet (resp. u společnosti, které zašlete soubory s tím, že ona Vám zpět pošle fotografie) můžete sice snížit náklad na 1 fotografii až na 1,9 Kč, ovšem při tisku menšího počtu fotografií toto řešení znevýhodňují poměrně vysoké náklady na poštovné.

Navíc, ani u jednoho z těchto řešení zpravidla nemáte možnost podívat se předem, jak Vaše fotografie vypadají ve skutečnosti (existují rozdíly v tom, jak Vaše fotografie vypadají na monitoru a na papíře, přičemž výsledek na papíře se Vám vždy nemusí líbit). Co s tím?

Řešení existuje a navíc není příliš drahé, právě naopak, tisknout můžete i za cen srovnatelných s těmi, se kterými se setkáte ve fotoateliérech.

Tím řešením je domácí tisk fotografií. Ten přitom zvládne i počítačově průměrně gramotný jedinec. Níže uvádíme postup, se kterým zvěčníte na papír Vaše vzpomínky v barvách a kvalitě, které odpovídají Vašim představám.

Tiskárna s režimem „tisk fotografií“

Místem, kde začíná domácí tisk fotografií je Vaše tiskárna. Tu si nastavte na režim „tisk fotografií“ (v nabídce „Start“Fotografie klikněte na menu „Zařízení a tiskárny“, poté pravým tlačítkem myši klikněte na Vaši tiskárnu a zvolte „Nastavení“. Poté již stačí změnit režim tisku na „tisk fotografií“

Nastavení režimu pro tisk fotografií u tiskárny Canon

Následně si zkuste vytisknout některou z fotografií. Pokud kvalita barev odpovídá Vašim představám, je na čase vybavit se kvalitním „materiálem“ v podobě fotopapíru (pokud chcete dosáhnout maximální kvality fotografií při domácím tisku, nevystačíte si s klasickým křídovým papírem). Podle vkusu si zvolte rozměry a typ papíru (lesklý/matný).

Grafický program

Následně si zkuste vytisknout některou z fotografií na nově pořízený fotopapír. Nezdají se Vám barevné kombinace nebo se na fotografii vyskytuje nějaký rušivý element (např. červené oči)? Toto můžete snadno vyřešit některým z volně dostupných programů určených speciálně pro uživatele, kteří s tiskem domácích fotografií teprve začínají. Namátkou se jedná o programy:

  • HP Photosmart Essential
  • Zoner Callisto
  • PhotoScape

Co je důležité, upraveným souborem nikdy nenahrazujte původní fotografii. Místo toho si každou upravenou fotografii uložte např. s názvem „upravená“ apod. Vyhnete se tak tomu, že si nenávratně přepíšete původní soubor (zejména v případě, kdy se Vám nebudou zamlouvat úpravy, které jste před chvílí uložili).

Rozvaha při tisku

Následně již můžete tisknout finální verzi fotografie. Raději postupujte tak, že budete tisknout vždy jednu fotografii či pouze soubor fotografií. Vyhnete se tak tomu, že se dostanete do situace, kdy jste si vytiskli fotografie, na kterých jsou vady (to je práv účel a hlavní výhoda domácího tisku fotografií – průběžná úprava jednotlivých kusů) s tím, že všechny z nich budete muset upravit a vytisknout znovu.

Pokud preferujete kvalitní tisk fotografií při zachování kvality, doporučujeme doma vytvářené fotografie tisknout prostřednictvím alternativních náplní značky Tisknulevne.cz. V porovnání s originálními náplněmi ušetříte na ceně až 60 % s tím, že kvalita tisku odpovídá značkovým náplním.

To je vážení čtenáři vše. Domácí tisk fotografií je dostupný velké části majitelů tiskáren. Příště tedy Vaše fotografie neneste automaticky do fotoateliéru či neposílejte do online sběrny, raději si je vytiskněte doma. Uvidíte, že Vás celý postup i výsledné dílo mile překvapí.

Fotografie publikována se svolením marin Photography/FreeDigitalPhotos.net

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]