Při úklidu naší domácnosti máme velmi často tendenci využívat komerčně dostupných přípravků. Tyto přípravky jsou však mnohdy nejen neúčinné, ale mohou být také toxické pro naše zdraví. Podíváme se, jak bezpečně, ekologicky a přírodní cestou vyčistit naše okna.
Pravidelný úklid je důležitý nejen proto, aby naše domácnost působila hezkým dojmem, ale také proto, abychom ji zbavili nečistot i různých parazitů. Specifické nároky na úklid mají hlavně naše okna a skleněné povrchy, které se ve větší frekvenci vyskytují v naší koupelně. Poradíme Vám, jak na jejich úklid efektivně, ekologicky a hlavně přírodní cestou. Tyto prostředky na úklid totiž nebudou mít negativní dopad na naše zdraví.
Využijeme bílý ocet, ale i alkohol
Již za dob našich babiček na čištění oken stačil bílý ocet. Jinak tomu není ani dnes, je to ideální pomocník na skleněné povrchy. Perfektně nám totiž z našich oken odstraní veškeré skvrny a nečistoty.
Na přípravu roztoku budeme potřebovat 250 ml vody, 250 ml bílého octa a esenciální olej podle našeho výběru. Všechny ingredience smícháme v nádobě s rozprašovačem. Na povrchy, které chceme očistit, nastříkáme tuto směs a poté povrch otřeme čistým hadříkem. Přípravek je vhodné použít také na vodní kámen usazený na oknech.
Pokud nám není příjemná vůně octa, existuje jeho účinná alternativa, a tou je alkohol. Na přípravu tohoto přípravku budeme potřebovat 250 ml denaturovaného alkoholu, 250 ml vody a 10 kapek éterického oleje.
Přísady smícháme v rozprašovači a nastříkáme na skleněné povrchy, které chceme očistit. Pro svěží vůni se doporučuje přidat esenciální olej s vůní citronu. Povrch následně otřeme bavlněným hadříkem.
Triky našich babiček
Na okna v koupelně nám skvěle poslouží obyčejný citron. Jedná se o výborného pomocníka pro eliminaci vodního kamene, který se usazuje na okrajích sprchy a zrcadel. Tento vodní kámen totiž způsobují vápno a minerály, které jsou obsaženy v pitné vodě.
Na přípravek pro účinný boj s tímto kamenem budeme potřebovat 3 lžíce citronové šťávy a 450 ml vlažné vody. Přísady smícháme v lahvičce s rozprašovačem a použijeme k ošetření zvolených povrchů. Necháme působit 10 minut a poté otřeme čistým hadříkem.
Po umytí povrchu je doporučeno ho také důkladně vyleštit. Zajistíme tím nejen jeho delší životnost, ale bude tak působit více leskle a zářivě. Bude se nám k tomu hodit novinový papír nebo tkanina z mikrovlákna.
Novinový papír čistí veškeré skleněné povrchy do hloubky. Nejprve povrch namočíme vlhkou houbou a poté ho otřeme novinami, a to do té doby, dokud nám neabsorbují veškerou vlhkost a nečistoty. Pokud se chceme vyhnout použití čisticího prostředku, ideálním řešením je hadřík z mikrovlákna. Stačí ho lehce navlhčit a povrch otřít.
Zdroj: BHG