Skvrna na trávníku si žádá vážnou obezřetnost. V případě nálezu raději volat o pomoc

I na vaší zahradě se můžete setkat s tím, že si zde vybudují hnízdo zvířata, které byste tu nečekali. Pokud na něj narazíte, pak je dobré vědět, jak se zachovat.

Ptáčci, myši, hraboši, ježek nebo krtek, to jsou zvířata, se kterými se můžete běžně potkat na vašem pozemku. Čekali byste však, že nemusí být až takovou zvláštností, když se u vás zabydlí zajíc? Vyhodnotil vaši zahradu jako bezpečnou pro vybudování hnízda pro mladé. Pokud byste na něco takového někdy narazili, je dobré vědět, jak se v blízkosti takového pelíšku chovat.

Velká hnědá skvrna v trávníku

Zajíci se občas mohou objevit i v zahradách, zejména během období rozmnožování, kdy si mohou v trávě vybudovat hnízdo. To vypadá jako velká hnědá skvrna, ale při bližším průzkumu můžete vidět nahromaděný rostlinný materiál, pod kterým se mláďátka schovávají. Setkat se s takovými zajíčky může být radostný zážitek, ale zároveň je dobré vědět, že vyžadují specifickou péči a ochranu, aby přežila.

Co dělat, pokud jste našli takový pelíšek

První pravidlo při setkání s jakýmkoli divokým zvířetem, včetně malých zajíčků, je zachovat bezpečnou vzdálenost a nezasahovat. Zajíci jsou velmi citlivá zvířata a náhlý zásah člověka jim může způsobit stres. To může odradit matku, aby se do hnízda k mláďatům vrátila. Hnízdo tedy jen z povzdálí pozorujte, abyste zjistili, zda je matka poblíž. Pokud ne, pak se můžete zkusit k hnízdu opatrně přiblížit.

Pokud zjistíte, že malí zajíčci jsou zranění, podchlazení nebo jsou v bezprostředním nebezpečí (např. kvůli predátorům nebo domácím zvířatům), bude potřeba zasáhnout. Vypadají-li malí zajíčci zdravě a zaznamenali jste matku, která za nimi chodí, je nejlepší pozorovat situaci z dálky a zajistit, aby se vaši domácí mazlíčci k hnízdu nepřibližovali.

Kontaktujte ochránce zvířat

Pokud si nejste jisti, jak situaci řešit, nebo máte obavy o bezpečnost malých zajíčků, kontaktujte nejbližší orgán pro ochranu zvířat. Tito odborníci mají znalosti a zkušenosti pro zhodnocení situace a poskytnutí odpovídajícího poradenství. Pokud se zdá, že jsou malí zajíčci osiřelí nebo jsou v bezprostředním nebezpečí a získali jste rady od odborníka na ochranu zvířat, můžete jim postavit dočasné útočiště.

Použijte malou, mělkou bednu vyloženou měkkým materiálem, například senem nebo roztrhaným novinovým papírem a umístěte ji do klidné, stinné oblasti poblíž místa, kde jste zajíčky našli. Ujistěte se, že útočiště je dobře chráněno před přímým slunečním světlem a potenciálními predátory. Krmení malých zajíčků bez odpovídajících znalostí a pokynů od odborníků může být pro jejich zdraví škodlivé. Nechte to tedy na jejich matce. V případě, že se k nim matka nevrací, nechte krmení na ochránce zvířat.

Po postavení dočasného útočiště pokračujte ve sledování malých zajíčků z dálky. Pokud uvidíte, že se matka vrací, aby se o ně postarala, nechte je být. Samice zajíců často opouštějí svá mláďata na delší dobu, aby minimalizovaly riziko, že k hnízdu přivedou predátory. Obvykle se vracejí během večera nebo brzkého rána, aby je kojily a staraly se o ně. Zajíčci v hnízdě stráví jen pár prvních týdnů. Máte tak jedinečnou možnost pozorovat divokou přírodu v přímém přenosu a to se vám už nemusí nikdy znovu naskytnout.

Zdroj: Onlinenytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*