Holčička hodila osamělému hudebníkovi minci do klobouku. Ve vteřině se spustilo velkolepé vystoupení, co ohromilo celé náměstí

Fotografie: Ardfern / Creative Commons / Attribution 2.0

Lidé kteří ten den procházeli po náměstí, se nestačili divit. Stali se svědky úžasného vystoupení, které se hned tak nevidí. Náměstím se rozlehl koncert, jenž všechny kolemjdoucí na krátký okamžik spojil.

Uprostřed náměstí stojí muž ve smokingu, v ruce drží kontrabas a je nachystaný začít hrát. Nic se však neděje, jako by na něco čekal. Pak k němu přistoupí malá holčička a do klobouku před ním vhodí minci. Na to muž reaguje, usměje se a začne hrát. Kolemjdoucí zpozorní a když se na scéně objeví žena s violoncellem a přidá se k hudebníkovi, je jasné, že se tu děje něco mimořádného.

Hudebníků přichází stále více

Každý dobře rozpozná tóny světoznámé Beethovenovy Ódy na radost. V dalším záběru vidíme, jak se mezi lidmi proplétá muž s hobojem a brzy ho následují dva houslisté. Všichni se staví ke dvěma hudebníkům, a přidávají tak tóny dalších hudebních nástrojů. Malá holčička dokonce vyleze na lampu, aby na celé představení viděla.

Stále více lidí se zvědavě přichází podívat na to, co se tady v tom poklidném odpoledni děje. Za chvíli už je na scéně několik dalších houslistů a objevuje se i dirigent, který všechny hudebníky slaďuje do společného tempa. Lidé vytahují mobily, aby si vše mohli zaznamenat. Většina lidí se usmívá a nejspíš přemýšlí, jestli přijde ještě někdo další.

Nakonec se přidává i pěvecký sbor

A skutečně se přidávají i trumpetisté a bubeník. To už je náměstí plné lidí a hudba se rozléhá do všech stran. Vrcholem představení je chvíle, kdy se k hudebníkům přidává i celý pěvecký sbor. Skladba graduje, malé děti nadšeně napodobují dirigenta a dospělí se pohupují v rytmu hudby, někteří dokonce i zpívají.

muž hraje na tubu
Fotografie: Freepik

Když skladba skončí, jsou všichni hudebníci odměněni hlasitým potleskem a výskotem. Beethovenova skladba dokázala na chvíli spojit srdce všech lidí na malém náměstí, těch nejmenších i těch nejstarších. Tato hudba je psaná srdcem a je v ní tolik krásných emocí, že je vnímá i ten, který vážné hudbě zrovna neholduje.

Představení bylo nacvičeno ku příležitosti 130. výročí založení banky ve městě Sabadell, které leží asi 20 km od španělské Barcelony. Dodnes však jejich vystoupení sklízí pochvalné komentáře na sociálních sítích. Některé dokonce přivádí k lásce k vážné hudbě, jak nedávno napsal jeden z komentujících: „Bylo mi 12 let, když jsem poprvé viděl toto video. Úplně to formovalo mou velmi hlubokou lásku ke klasické hudbě a hlavně k Beethovenovi samotnému.“

Zdroj: Seeitlive