6letá holčička se probudila uprostřed noci. Okamžitě vycítila, že se blíží nebezpečí a zachránila tak život celé rodině

Fotografie: Happyhippy1216 / Creative Commons / Attribution 2.0

Když se malá holčička vzbudila, byla ještě hluboká noc. Hrozně ji štípaly oči a tmu proťal zvuk alarmu. Ihned si uvědomila hrozící nebezpečí a šla probudit rodiče.

Jakmile 6letá Madelyn Karlbon zaslechla požární poplach, vyskočila z postele a na nic nečekala. S očima pálícíma od kouře probudila svého otce, který je hasič. Ten dostal dceru, manželku a 2letého syna Huntera do bezpečí před rozšířením plamenů. Právě rychlá reakce dcerky umožnila rodině vyváznout bez vážnějších zranění. Hasičský sbor v Avenel ji prohlásil za hrdinku a zpráva obletěla internet.

Chvála od rodiny i místního požárního sboru

„Madelyn, jsi pohotová, statečná a chytrá dívka. Dnes jsi to dokázala! Okamžitě sis všimla nebezpečí a všechny jsi dostala z domu, než se požár opravdu rozhořel. Prohlásit za celý sbor Avenel, že jsme na vás pyšní, je slabé slovo. Výborně Madelyn, jsi skutečná hrdinka dne!“ zněl pochvalný příspěvek místního požárního sboru na facebooku. Její otec, Jimmy Karlbon, je sám hasič a bývalý velitel sboru Avenel Fire Department, gratulovali tak jeho exkolegové.

„Bez váhání se vrhla do akce a nakonec zachránila život celé své rodiny. Hlavně tím, že si vzpomněla na všechno, co se mohla naučit během týdne požární bezpečnosti. A také díky ohromným znalostem, které jí předal otec a celá hasičská rodina,“ zněl další pochvalný komentář. Podle požárních údajů vypukl oheň v neděli ve 2 ráno a ohniskem byla kuchyně. Rodině i všem zvířatům se podařilo dostat ven.

Rodina se dočasně ubytovala v hotelu

Zařízení a prakticky všechny věci byly poškozeny, většinou však jen kouřem. Celá stavba je však v současné době neobyvatelná, a rodina tak musí dočasně bydlet v hotelu. Hasiči z Avenel Fire Department tak momentálně sbírají hračky, oblečení i finance, aby se rodina malé Madelyn mohla opět postavit na nohy a vrátit se do původního života. Díky své šikovné a pohotové dcerce mají ale to nejdůležitější – vlastní život a zdraví.

Podobný případ se stal začátkem roku v Texasu, kde byl zachránce ještě o 4 roky mladší. Ačkoli oheň nakonec rodinný dům zničil, batole vstoupilo do ložnice rodičů. Plácal mě do nohy, kašlal a snažil se říct – horko, mami,“ sdělila matka. „Otočila jsem se a viděla u vchodu plameny.“ Podle Dahl se s manželem vzpamatovávali z covidu-19, a oba tak neměli čich ani chuť, což je častým příznakem této nákazy.

Děti jako detektor, který se probudí před alarmem

Bez těchto smyslů nedokázali zachytit ani kouř, který rychle plnil jejich domácnost. Právě díky probuzení Brandonem tak byla rodina schopná ve zdraví utéct. Všech 5 dětí včetně Brandona se tak dostalo do bezpečí, zatímco dům byl zcela zničen. „Všechno je pryč. Přišli jsme o auto a o vše uvnitř. Brandon nás zachránil. Chránila ho boží ruka, takže nás mohl ochránit a ujistit se, že se dostaneme v pořádku ven.“

Faktem je, že i Madelyn se probudila ještě před zazněním požárního alarmu. Podle některých výzkumů dokonce tyto hlásiče selhávají v buzení malých dětí. Hlavně ve věku pod 10 let je většina dětí proti jejich zvuku prakticky imunní. Z 8 dětí ve věku 16 měsíců – 10 let se na tento zvuk probudilo jedno. A to jen proto, aby si došlo pro medvídka a pak se spokojeně vrátilo ke spánku.

Zdroj: NBC New York

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*