I když jsou orchideje poměrně nenáročné na péči, mohou leckterým pěstitelům z ničeho nic hynout. Nemusíte však rostlinu ihned vyhazovat. Zkuste ji třeba zachránit díky následujícím radám. Pokud se proces podaří, orchidej vám bude dělat radost ještě dlouhá léta.
Jaké kroky je potřeba udělat, abyste zachránili hynoucí orchidej?
Postupujte podle těchto kroků:
- V první řadě si opatřete nový květináč (ideálně průhledný) a čerstvý substrát vhodný pro orchideje.
- Poté vyjměte orchidej z původní nádoby a z kořenů odstraňte zbytky zeminy. Důležité je odstranit i uhynulé, plesnivé či povadlé kořeny. Ty zdravé a zbývající opláchněte dešťovou vodou. Posléze nechte kořínky oschnout (třeba přes noc).
- Další den namočte kořeny výživného roztoku. Ten si vytvořte z deseti kapek kupovaného stimulantu růstu kořenů, pěti kapek citronové šťávy, dvou litrů teplé vody a jednoho sáčku černého čaje (ten nechte v roztoku louhovat pouze krátce). Až tekutina zchladne, ponořte do ní orchidej přes noc.
- Následně orchidej vyjměte ze stimulantu růstu kořenů, položte do prázdného květináče a nechte opět vyschnout. Tentokrát však rostlinu v horní části překryjte plastovým sáčkem.
- Nakonec rostlinu vložte do plastového sáčku celou v květináči spolu s navlhčeným mechem a sáček zcela neuzavírejte. Ponechte na vrchu malý otvor pro kyslík. Tak vytvoříte ideální prostředí k zakořenění. Orchidej byste měli umístit na teplé a světlé místo. Avšak nikoliv na přímé slunce.
Až orchidej zakoření, jak postupovat dál?
Za pár dní by vám měla orchidej řádně zakořenit. Proto ji můžete vyjmout z plastového sáčku. Péče je pak standardní. Přidat lze v jarních a letních měsících k rostlině i hnojivo pro podpoření růstu a kvetení. Vhodné je třeba to z banánových slupek (jednu slupku pokrájíte, vhodíte do sklenice vody a necháte v lednici louhovat dva dny). Výluh zřeďte vodou v poměru 1:1 a aplikujte na orchidej.
Zdroj: GardeningKnowHow