Kuchyňský odpad jako účinné přírodní hnojivo na orchideje. Zapomeňte na to kupované z obchodu a sledujte, jak vám rostliny bohatě pokvetou

Fotografie: Freepik

Když už se pouštíte do pěstování takové krásy, jakou orchideje bezpochyby jsou, jistě je vaším snem a cílem, aby vaše rostliny byly zdravé a kvetly všemi tvary a barvami, které svět orchidejí zná.

Když přemýšlíte o vhodné výživě a tedy hnojivu, jistě vás nejprve napadne, že ve specializovaných obchodech pro zahrádkáře a pěstitele jistě bude k dostání hnojivo určené právě pro tento druh rostlin. Na druhou stranu si však možná říkáte, že je otázkou, co takové komerčně vyráběné hnojivo může obsahovat a zda naopak nebude například zatěžovat životní prostředí. V takovém případě je nejlepším řešením vyzkoušet si výrobu a použití níže uvedeného domácího přípravku pro pěstování orchidejí.

Fotografie: Freepik

Jak na domácí hnojivo na orchideje

Pro přípravu hnojiva budete potřebovat:

  • vodu
  • skořápky ze 3 vajec
  • slupky ze 3 banánů, a
  • kávovou sedlinu neboli lógr z jednoho šálku turecké kávy.

Při výrobě začněte nejprve vaječnými skořápkami, které co nejvíce zbavte zbytků vajec, rozložte je na plech na pečení a v předehřáté troubě je sušte po dobu přibližně 20 minut, abyste zničili choroboplodné zárodky.

Do mixéru dejte kávovou sedlinu, přidejte skořápky, na kousky nakrájené slupky z banánů a trochu vody. Směs lehce rozmixujte a přelijte do vhodné sklenice s víčkem.

Fotografie: Freepik

Přidejte vodu a směs nechejte dva dny stát, aby v ní mohly probíhat kvasné procesy. Po dvou dnech je hnojivo hotové, pro další použití je uchovávejte v ledničce. Hnojivo použijte před kvetením a také během něj, a to v intervalu jednou za 14 dnů.

Účinné složky

Toto hnojivo není primárně určeno pro pěstování orchidejí, ale je odborníky hojně využíváno pro zvýšení plodivosti například paprik nebo rajčat. Tím, že povzbuzuje kvetení, zajišťuje v důsledku toho také větší výnos. Právě pro účinky tohoto hnojiva na množství květů se skvěle hodí i pro pěstování jiných kvetoucích druhů rostlin, a tedy i orchidejí.

Pokud jde o skořápky z vajec, jejich největším přínosem je vysoký obsah vápníku, pro který jsou vhodné například také na kompost. Skořápky poskytují rostlinám ochranu před hnilobnými procesy a také hlemýždi.

Fotografie: Freepik

Banánové slupky obsahují řadu velice prospěšných látek, zejména fosfor, draslík, hořčík a také vápník. Kombinace těchto minerálů pozitivně působí na kvetení a rostlinám dodává dostatek energie.

Kávová sedlina je poměrně překvapivá součást hnojiva, ale má skvělé výživné vlastnosti a minerály uvolňuje postupně, což rostlinám prospívá. Obsahuje zejména hořčík, měď, fosfor a draslík.