Instalatéra už nepotřebujete: Co během minuty udělat s pračkou, aby vydržela celá desetiletí – na značce a modelu nezáleží

Fotografie: iStock

Dnešní pračky mají mnoho automatických funkcí a v podstatě nevyžadují žádnou větší péči. Je však dobré znát pár pravidel, které prodlouží vaší pračce život a zvýší i účinnost praní.

Pračka je nedílnou součástí každé domácnosti. Odvádí za nás opravdu velký kus práce. Představa, že pereme jako naše prababičky v neckách, už láká jen málokoho. Přestože jsou dnešní pračky na údržbu celkem nenáročné, měli byste jim věnovat pravidelně pozornost. Nejenže vaše prádlo bude opravdu čisté, ale pračce tím prodloužíte i životnost. Co byste tedy měli pravidelně dělat a kontrolovat?

Plnění bubnu

Už před samotným praním nezapomeňte prohlédnout všechny kapsy. Drobnosti v kapsách jako mince, prstýnky či klíče mohou způsobit poškození pračky. A co teprve vypraný papírový kapesník. Ten sice pračku přímo nepoškodí, zato prádlo budete moct vyprat znovu. Hlídejte si také kostice v podprsenkách, ty jsou možná jedním z nejčastějších předmětů, které poškodí pračku. Podprsenky vždy perte v dobře uzavřeném síťovaném sáčku.

Fotografie: Depositphotos

Buben pračky nikdy nepřeplňujte. I když se to zdá výhodné a možná i ekologické, pračce to vůbec nesvědčí. Prádlo po nasáknutí vodou mnohem víc ztěžkne a pro motor pračky může být skutečným oříškem buben udržet v chodu. I samotné prádlo potřebuje k dobrému vyprání trochu prostoru, aby se voda a prací prášek dostaly opravdu všude.

Po vyprání

Jakmile prádlo vyndáte, nechte dvířka alespoň hodinu otevřená, aby se vyvětrala všechna vlhkost. Hadříkem vysušte prostor pod gumovým těsněním. To je totiž ideální místo pro vznik plísní. Otřete do sucha i vnitřek bubnu. Zkontrolujte nádržku na prací prostředek a v případě, že jsou na ní usazeniny, ji vyndejte a omyjte.

Pravidelně kontrolujte také filtr na nečistoty a všechny přívodní hadice. Pokud máte tvrdou vodu, přidávejte k praní změkčovač vody. Snížíte tak riziko zanesení pračky vodním kamenem. Ten může poškodit citlivé části a ucpat hadice. Kámen se hromadí i tam, kam se jako běžní uživatelé nedostanete, a budete muset zavolat opraváře.

Fotorgrafie: Freepik

Čištění pračky

Pravidelné čištění pračky je základem pro její správné fungování, ale i pro hygienickou čistotu prádla. Pokud zaregistrujete, že vyprané prádlo zapáchá a není zdaleka tak čisté, jako když byla pračka nová, je potřeba ji důkladně vyčistit. Zbytky nečistot a povlaky z aviváže a pracího prášku se drží i tam, kde je nevidíte. Přestože buben a vše ostatní vypadá čistě, může být pračka zanesená nevábně vonícím povlakem.

Některé pračky mají speciální čisticí program a samy vás upozorní, kdy ho máte spustit. Použijte prostředek na čištění praček a spusťte čisticí program. Pokud pračka tuto automatickou funkci nemá, měli byste ji čistit každých 40 cyklů. To může být v domácnosti s dětmi asi jednou měsíčně. V případě, že pračka nemá speciální program na čištění, zvolte ten s nejvyšší teplotou. Horká voda si společně s čisticím prostředkem s usazeninami mnohem lépe poradí.

Zdroj: Poshepky

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*