Když se podaří, bývá někdy velmi bohatá úroda jablek. Většina z nich jde na uskladnění, z části se dá vyrobit mošt nebo křížaly. Jablka je možné ale i zavařit jako výborný džem.
Většinou jsme zvyklí jíst džem z meruněk, višní nebo rybíze. Ale i jablečný chutná výborně. Navíc se díky jeho přípravě dá dobře zpracovat nadúroda jablek. Tímto způsobem se vše zužitkuje, a ještě si člověk v zimě pochutná. Jablečný džem se hodí na palačinky i na chleba s máslem jako chutná snídaně.
Co budete potřebovat pro přípravu jablečného džemu
Pro opravdu chutný jablečný džem budete potřebovat vhodná jablka. Nejlepší jsou hodně zralá. Lze využít i nestandardní velikosti jablek – tedy hodně malá, která by se jinak na uskladnění nehodila, případně nahnilá. Připravte si:
- 2 kg jablek
- 1 kg cukru
- 100 ml vody
Postup přípravy
- Nejprve si připravte jablka. Omyjte je a nahnilé části vykrojte ostrým nožem. Loupat je nemusíte, pouze odstraňte jádra.
- Na 1 kg takto připravených jablek dáváte 500 g cukru.
- Jablka dejte do hrnce a zalijte 100 ml vody. Jablka uvařte doměkka.
- Nyní jablka rozmixujte ponorným mixérem na kaši. Lze je také propasírovat.
- Jablečné pyré nalijte do hrnce, přidejte cukr a zahřívejte. Směs by se měla vařit asi po dobu 2 hodin. Je třeba ji pravidelně míchat, aby se nepřipálila.
- Jablečné pyré bude měnit barvu a také konzistenci, protože bude houstnout.
- Jakmile je džem hotový, nalijete ho do umytých a sterilních zavařovacích sklenic a uzavřete. Dále již džem nesterilizujete, protože ochranu proti mikroorganismům má na starosti cukr.
Tento polotovar by měl vydržet až 3 roky na suchém místě. Po otevření v ledničce vydrží asi měsíc. Výhodou džemu je to, že je poměrně hustý, takže z palačinek hned tak nevyteče. Lze ho použít i pro natírání dortových korpusů. Určitě si ho dáte jen tak na lžičku, až vás bude honit mlsná.
Napište komentář