Určitě to znáte, dané prádlo ještě nesmrdí a ani se na něm nenachází žádné skvrny, přesto už si říkáte, jestli jej do té pračky taky nemáte dát. Tyto rady vám snad s tímto dilematem pomohou.
Pokud si chcete své prádlo udržet dlouho v dobrém stavu, je důležité znát základy praní prádla. Jestliže nepočítáme to, že musíte znát, jak kterou látku správně vyprat, na kolik stupňů, s jakými prostředky atd… Tak je důležité vědět, kolikrát byste si daný kus oblečení měli vzít na sebe, než se jej rozhodnete vyčistit. Příliš časté praní může vašim věcem uškodit stejně tak, jako když je perete málo.
Co se týče spodního prádla
Druh oblečení, který je potřeba prát opravdu často, je (jak jinak) spodní prádlo. Látky, kterými je spodní prádlo tvořeno, absorbují hodně potu a bakterií už jen z toho důvodu, že jsou uvězněny uvnitř bez možnosti získání čerstvého vzduchu. Ať už se jedná o kalhotky, plavky či ponožky. Jakmile si tyto kusy dáte na sebe, ještě ten den by měly skončit v koši na prádlo. Podprsenky můžete obléknout až čtyřikrát.
Každodenní oblečení
U triček platí stejné pravidlo, a to „jednou a dost!“. To samé můžeme aplikovat i na bílé oblečení, sportovní oblečení a oblečení z hedvábí. Košile vám bude stačit vyprat až po dvou použitích. Šortky, kraťasy a šaty by měly být prány po třech použitích (pokud se nejedná o sváteční šaty). Obleky a saka je zvláště u syntetických materiálů potřeba vyprat po čtyřech, maximálně pěti použití. Sukni můžete obléknout až třikrát, než skončí v pračce.
Zimní věci
Možná máte dilema, jak zacházet se zimními věcmi, jako jsou šály, čepice či rukavice. Tyto věci by se měly prát nejlépe v ruce, použít byste je měli maximálně pětkrát. Co se týče kožených rukavic, ty by se měly za celou sezónu vyprat jen jednou a to formou suchého praní.
U bot musíte věnovat velkou pozornost nápisům na štítcích. Kabáty byste měli čistit co tři měsíce a kožené či semišové bundy jednou za sezónu. U posledních dvou jmenovaných se doporučuje zvolit čistírna, z důvodu jejich křehkých materiálů.
Zdroj: Goodhousekeeping