I když třeba zrovna vás horentní sumy za teplo netrápí, není na škodu vědět, jak a kde ušetřit. Dobře seřízené tepelné hospodaření domácnosti se totiž hodí v každou roční dobu.
Na důležitost těchto otázek ukazuje už to, že kvůli netěsnostem v oknech lze ztratit až jednu čtvrtinu celkového tepla. To má samozřejmě vliv nejen na účty, ale i celkovou kondici domácnosti. Stojí tedy za námahu se o to aspoň trochu postarat, je to taková prevence výdajů. Jak si ale poradit s těsnými okny a současně pravidelně pouštět dovnitř čerstvý vzduch? A mají vůbec vaše okna tuto volbu mezi dvěma režimy? Všechno se dá zjistit celkem snadno, i snadno napravit.
Zimní příprava oken
Když vám netěsní plastová okna a jasně cítíte průvan, pravděpodobně nejsou seřízené panty a kování jako celek. Případně může být těsnění už opotřebené, příčin je vícero. Dle webu Webniusy například právě špatné nastavení kování. Zkontrolujte také stav celé soustavy, nic nesmí být uvolněné nebo nějak pohyblivé. Narazíte-li na nějaké takové problémy, vyřeší je šroubovák. Poté součástky ještě ochraňte mazivem na silikonové bázi, případně technickou vazelínou.
Zkoušky těsnosti provedete velmi jednoduše. Mezi rám a křídlo přivřete kousek papíru. Když půjde snadno vytáhnout, jsou okna v letním režimu. To také znamená, že vám oběma směry proudí vzduch. V moderních oknech najdete také tzv. excentrické válečky. Nacházejí se na obou křídlech a na obou stranách. „Jestli si nejste jisti, kontaktujte výrobce, případně se podívejte do dokumentace,“ radí specialista Václav P. z Jirkova. Hlavně starší okna tyto mechanismy většinou nemají.
Tři pásma možností
Okno vybavené válečky má celkem 3 režimy nastavení. V létě je tlak nejnižší, aby mohl vzduchu volně proudit dovnitř i ven. Neutrální režim je často nastavení při montáži. Na válci je poznat pomocí svislé značky. Na zimu je pak na místě nastavit válec o 180 stupňů proti letnímu režimu, a docílit tak maximální síly tlaku. To potvrzují i stránky IdeálníNájemce. Pokud jde o teplo, už několikrát jsme na SvětěKreativity zmiňovali zásady správného větrání. I v tom se chybuje.
Od doby, co jsem začala čistit radiátory pomocí této metody, šetřím tisíce Kč ročně za vytápění
Zimní příprava bude chtít imbusový klíč. Váleček nastavujte v obou směrech, pak dosáhnete nejsilnějšího možného tlaku. Při pravidelném přepínání dochází k rychlejšímu ochození těsnění, věnujte mu proto průběžně pozornost. Je-li potřeba jejich výměna, je třeba to udělat během jara či léta, rozhodně ne za mrazu. Těsnění opatřete podle typu okna, protože se liší co do velikosti. Před montáží nezapomeňte okna vyčisti.
Napište komentář