Rodiče často finančně podporují i své dospělé děti. Netuší však, jaký hrozivý dopad to na ně může mít

Fotografie: Depositphotos

Většina rodičů finančně podporuje své dospělé děti. Mají strach je vypustit do velkého světa, přitom si ale neuvědomují, že jim spíše škodí.

Téměř dvě třetiny rodičů poskytují svým dospělým dětem určitý druh finanční podpory. Ovšem otázkou zůstává, jak dalece by taková pomoc měla zajít a především, kdy by měla skončit, aby se i váš potomek odnaučil této zásadní finanční závislosti. Navíc většina rodičů přiznává, že od svých dospělých dětí současně finanční pomoc neočekává, někdy často i proto, že by se jí ani nedočkala.

Příčiny, proč dospělé děti žádají rodiče o peníze

Nejčastěji se jedná o potíže sehnat si zaměstnání, popřípadě náhlá ztráta zaměstnání, pořízení vlastního bydlení, zahájení podnikání nebo neschopnost splácet své dluhy. Bohužel se ale čím dál tím častěji objevují i případy, které nesouvisí s existenčními problémy.

Fotografie: Depositphotos

Mezi důvody, proč dospělé děti žádají své rodiče o peníze, patří i nákup drahých dárků pro své vlastní děti, touha vydat se na luxusní dovolenou, na kterou by jinak musely šetřit několik let, nebo koupě drahého auta. Rodiče chtějí jediné, aby se jejich děti měly dobře. Často, podle psychologů, si tak rodiče přes děti realizují své sny.

Proč je to škodlivé

Spousta rodičů těžce nese, když jejich děti dospívají. Bojí se, až vyjdou do nebezpečného světa. Proto tito rodiče raději zastávají mnoho úkolů, které by jejich dospělé děti měly zvládat samy, jako je například placení účtů. Díky tomu se jejich potomci cítí pohodlněji a mohou zůstat doma déle. Vědí, že je o ně dobře postaráno.

Ale tím svému dítěti spíše škodíte. Jednou, ať už v 18 nebo 30 letech, bude muset vstoupit do skutečného světa. Přehnaná péče jim pak ztíží jejich samostatné fungování v každodenním životě. Rodiče mají tendenci zapomínat, že jejich úkolem je svým dětem pomáhat získávat životní dovednosti. Musí si uvědomit, že vychovávají budoucího zaměstnance, něčího manžela nebo manželku.

Kdy přestat podporovat své dospělé děti

Na tuto otázku existují různé odpovědi. Záleží v jaké životní fázi se vaše dítě nachází. Je možné, že má určité tělesné nebo mentální potíže, popřípadě studuje, jedná se o maminku samoživitelku, která si zrovna prochází rozvodem, atd.

Fotografie: Depositphotos

Nicméně jedna odpověď zůstává stále stejná – mladý dospělý musí být schopen se uživit. Ať už je jeho životní úděl jakýkoli, vždy by měl být schopný najít si finanční výdělek. Jste-li student, existují brigády či pracovní poměr na zkrácený úvazek, pokud vás limituje zdraví, jsou zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají pouze osoby zdravotně znevýhodněné. Důležité je, že jako dospělý pracujete na své nezávislosti.

Zdroj: VeryWellMind

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]