Jak se slaví Vánoce ve světě?

Vánoce jsou bezesporu nejkrásnějšími svátky v roce. Jak je slavíme u nás jistě všichni víte, ale máte představu, jak probíhá Štědrý den jinde ve světě? Kdo obdarovává děti například ve Francii, když u nás chodí Ježíšek? Vánoční svátky jsou na celém světě považovány za příjemné období, kdy se schází celá rodina, plní se tradice či zvyky, servíruje výborné jídlo a samozřejmě se rozdávají i dárečky, bez kterých by Vánoce zkrátka nebyly Vánoce. Štědrý den je již zítra, tudíž si můžete s klidným srdce říci, že Vánoce jsou definitivně tady. Pojďme si společně užít příjemnou vánoční atmosféru a podívejte se, jak Vánoce slaví v jiných zemích.

Vánoce ve Francii

Ve Francii je zvykem trávit celý den v kruhu rodinném. 24. prosince večer dávají děti své vyčištěné boty před krb či na jiné místo v domácnosti a věří, že jim Pere Noel botičky naplní dárky. S Pere Noelem chodí v této zemi i méně oblíbený Fouettard, což je v překladu Otec Políček, který naopak zlobivé děti vyplácí políčkem či plácnutím přes zadek. Tradičním jídlem je tzv. Reveillon. Na Štědrý den je většina zdejších restaurací otevřených a podávají zde právě tento pokrm.

Vánoce v USA

V USA začíná vánoční sezóna po Dni díkůvzdání. Ten se slaví čtvrtý listopadový čtvrtek. Věřte nebo ne, ale právě tento den je pro rodiny z Ameriky větším svátkem, než Vánoce. Zajímá vás proč? Je to dáno národností a náboženskou různorodostí, která v této zemi panuje. Židé slaví chanuku a černošské rodiny mají slavnost prvních plodů sklizně, tzv. kwanzaa. Slaví-li rodina křesťanské Vánoce, zdobí svůj vánoční stromeček již dva nebo dokonce i tři týdny před Štědrým dnem. Kromě stromečků si všichni Američané zdobí i své příbytky a oblíbeným zvykem je večer před večeří krátká procházka, kdy obdivují vánoční výzdobu a pestrá světýlka okolních domů. Na Štědrý den se tu chodí do práce, alespoň na půl dne. A co se štědrovečerní večeře týče? Často je na stole k vidění krocan se šunkou, nechybí americký koláč, někde mají i mořské plody či dokonce pizzu.

Vánoce v Irsku

Kdo by zavítal ve vánočním čase do Irska, naskytl by se mu úžasný pohled na spoustu svíček a především zelených dekorací lemující snad všechny domy. Zelená barva je pro Irsko typická, nesmí proto chybět ani o Vánocích. Obyvatelé Irska věří, že zapálené svíčky svítící po celý Štědrý den provází Svatou rodinu na jejich cestě a zároveň dávají kousek tepla chudým kolemjdoucím. Svíčky mají i další význam – jsou znakem, že uvnitř domu žije přátelská katolická rodina, která zve všechny přátele ke společné večeři, drží se i tradice, že zapálená svíčka je pozvánkou pro kněze a jeho modlitbu. Pro Iry jsou Vánoce obdobím náboženských a duchovních oslav.

Fotografie publikována se svolením Apolonia Photography/FreeDigitalPhotos.net

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]