Jak se tváří psychologové na moderní technologie v rukou malých dětí

Moderní technologie posouvají svět kupředu. Ale přinášejí také negativa. Protože žijeme v čím dál více hektičtější době, rodiče na své děti mívají poměrně málo času, než tomu bylo dříve. Někdy dokonce přistupují k tomu, že i velice malým dětem dávají místo klasických hraček do ruky chytré telefony, nebo tablety.

S moderními technologiemi tak dnes dítě přijde do kontaktu už v předškolním věku. Jak se na to ale tváří psychologové? Je tento způsob výchovy pro děti vlastně prospěšný, nebo nikoliv?

Psychologové tvrdí, že telefon, nebo tablet může ničit vztahy mezi rodičem a dítětem

Děti, které jsou závislé na moderních technologiích tráví s rodiči daleko méně času než ty, které na nich nelpí. Psychologové mají za to, že telefon, či tablet v rukách dítěte značně omezí komunikaci s matkou a otcem a může dojít i k určitému odcizení. Rodina nemá společné zážitky a nežije normální život. Dítě se tak stává vzdorovitým, pokud dojde k náhlé změně a odebrání zařízení. Důležité je tedy včas reagovat a nenechat potomka s telefonem, nebo tabletem déle, než je zdrávo.

Dle odborníků časté používání telefonu a tabletu u dětí vede k necitlivosti

V momentu, kdy je dítě zcela ponořené do virtuálního světa a tato činnost se neustále opakuje, dochází k oproštění se od života reálného. Dítě tak může mít problémy s empatií a nebude schopno se vypořádat se složitějšími situacemi v životě. Stane se přecitlivělým na vnější podněty z okolí.

Nadměrné užívání telefonu a tabletu může způsobit narušení procesu zdravého dospívání

Pokud se děti pohybují velmi často v prostředí internetu, mohou narazit na informace, které zrovna v jejich věku nejsou adekvátní. Nejsou tak na ně připravené a neví, jak se s nimi vypořádat. Důsledkem tohoto může být zpoždění mentálního vývoje dítěte. Potřeba vyrovnat se dospělým tak bude zcela kontraproduktivní a v konečném výsledku dítě ustrne v dětském věku.

Nadužívání telefonu vede k psychickým obtížím a nespavosti

Děti a dospívající hrající si neustále hry na telefonu a sledující pohyblivé obrázky mohou trpět nespavostí a různými psychickými obtížemi, tvrdí psychologové. Vyskytnou se například potíže s úzkostnými stavy, nastupujícími depresemi, zhoršenou koncentrací. Dochází k lpění na mobilním zařízení, které bývá berličkou. Avšak má přesně opačný účinek. Dokáže psychické problémy ještě zhoršit.

Dítě nemá pojem o čase a stírá se i hranice mezi skutečností a virtuální realitou. Rodiče by měli v těchto případech rozhodně co nejdříve zakročit a případně navštívit s potomkem psychologa.

Jak problémy se závislostí dětí na telefonech a tabletech řešit?

V první řadě je nutné dětem omezit dostupnost mobilních zařízení. Tuto činnost je důležité nahradit jinou, prospěšnější. Dobré je, když svou ratolest podnítíte v hledání oblíbeného koníčku, ať už to bude nějaký sport, nebo třeba malování a zpěv. Do života dítěte zařaďte i dostatek společných aktivit, jako jsou například rodinné výlety, dovolené a podobně. Jedině tak udržíte zdravé vztahy se svým potomkem a prospějete jeho zdravému vývoji.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]