Jak si užít během zimy pohodu a navodit útulnou atmosféru? Zkuste hygge – šťastný způsob života

O termínu „hygge“ jste již patrně něco zaslechli. Ale je jen velmi málo lidí, kteří se tímto konceptem řídí. A právě Vánoce jsou skvělým časem, kdy si můžete tento styl života vyzkoušet, pokud jste tak ještě neučinili.

Hygge“ je dánské slovo, které popisuje pocit pohody a spokojenosti. Přijmout hygge je podporovat pocit tepla, blaha, bezpečnosti, útulnosti, pohody. Toto slovo má pro Dány velký význam, protože považují hygge za důležitou součást své národní identity.

Podle průzkumu disponují lidé v Dánsku nejvyšší úrovni pohody ve srovnání s ostatními národy. A není pochyb o tom, že za tím stojí právě hygge. Nemusíte však žít v Dánsku, abyste si tento styl života ochutnali a zavedli jako součást životního stylu. Začít můžete právě teď, protože je k tomu nanejvýš ideální doba. Přinášíme vám 5 způsobů, jak zavést u vás doma hygge.

Osvětlení

Mít správné osvětlení je důležitou součástí hygge. Osvětlení je něco, co přináší dobrý pocit a dokáže divy s náladou. Patří zde lampičky, lucerničky, svíčky, ale i světýlka, kterými se v domácnostech právě teď nešetří. Vyzkoušejte si to právě teď na vánočním osvětlení. V Dánsku mají takové malé „Vánoce“ alespoň co se světýlek týče neustále.

Pohodlné oblečení

Mít domácí pohodlné oblečení (měkké, hřejivé, jemné) je základ. Žádné kalhoty, které tlačí v pase, kousavé materiály apod. Patří sem i teplé vlněné ponožky. Musíte se zkrátka cítit skvěle.

Komfortní potraviny

Patří sem čaj, káva, horká čokoláda a potraviny, které vás v zimě zahřejí. Nemělo by se jednat o těžká a smažená jídla, po kterých vám nebude dobře. Dopřát si můžete celozrnné pečivo, zeleninovou pomazánku, kvalitní šunku, ovoce, domácí či kupované sušenky apod. Hygge není o přežírání se, ale o komfortu a skvělém pocitu, že vám nic nechybí.

Útulný kout

Najděte si relaxační místo, kde se budete cítit skvěle. Může to být křeslo někde v koutku, ale klidně i vaše pohovka v obýváku. Důležité je, aby nechyběly polštáře, přikrývky a vše potřebné k relaxování. Koutek by měl působit útulně, příjemně a zvát k lenošení.

Přírodní materiály

Přírodní prvky v interiéru (často viděné například u skandinávského stylu bydlení) jsou základními prvky hygge. Nemusíte hned měnit všechen nábytek za dřevěný, ale dřevo by se v interiéru vyskytnout mělo, dále pak kožešinky, bavlna a živé rostliny.

Co naopak do hygge nepatří

  • Používání mobilních telefonu a pobývání na sociálních sítích

  • Nepořádek a přehršel věcí v interiéru včetně přílišné zdobnosti (v jednoduchosti spočívá kouzlo)

  • Nevhodná témata (politika, náboženství apod.)

  • Hádky, ostré diskuze a řešení problémů

Obrázek: livehappy, pixabay