Hasiči varují před kuchyňskou chybou, která může způsobit požár. Olej se nesmí hasit vodou

Fotografie: Depositphotos

Smažení jídla na pánvi je velmi běžným způsobem přípravy. Stačí však chvilka nepozornosti nebo trocha nešikovnosti a celý obsah vzplane. A je šance, že to bude ještě horší.

Ne kvůli tomu, že by se měly začít prodávat jiné oleje, ale kvůli lidskému instinktu. Máme totiž naučeno, že oheň se přece hasí pomocí vody. To dává smysl a ve většině případů je to naprosto legitimní. Stačí však trocha vody do hořícího oleje a vaše kuchyně se promění v peklo. Bude to stejné jako výbuch napalmu. Budete tak mít štěstí, pokud odejdete jen s popáleninami. Hasiči proto před takovým postupem důsledně varují, přežití může být zázrak. Co tedy dělat?

Plápolající problém

Rok co rok jsou hasiči zaměstnáváni mnoha výjezdy, které se ukazují jako naprosto zbytečné. Stačila by totiž jen trocha duchapřítomnosti na straně volajících a k ničemu by nedošlo. Mladší brigádní generál Jędrzej Pawlak ze Státního hasičského sboru v Lodži proto dle webu Fakt vysvětluje, jak snadno se hrnec vroucího oleje promění v katastrofu. Šlo o představení pro místní obyvatele. Součástí byl litr oleje na hranolky a jen 100 ml vody. Sloup ohně měl několik metrů.

Pawlak dále vysvětlil, jak k takovému jevu dojde. „Voda je totiž mnohem těžší než olej a vaří se na 100 stupních Celsia. Hořící olej má ale 250 stupňů. Jakmile nalijete do takového oleje vodu, klesne pod hladinu, kde se ihned odpaří. Pára pak vystřelí nahoru a bere s sebou kapky oleje.“ Připomíná to výbuch napalmu a okolí se promění v peklo. Olej se pak ještě přilepí na všechno kolem a zapálí to. Prostě nic, u čeho chcete být moc blízko. Na sporáku pak zasáhne hlavně vás.

Nezodpovědná žena utekla hrobníkovi z lopaty. Doma skladovala tento odpad stejně jako většina Čechů

Zakrytí poklicí nebo hadrem

Každý oheň potřebuje k hoření tři věci. Samotnou hořlavou látku, zážeh a přívod vzduchu. Jak tedy potvrzuje i stránka TZBInfo, nejjednodušší je pánev nebo hrnec zakrýt. Použijte poklici, plech na pečení nebo mokrou utěrku. Potřebujete jen zastavit přívod vzduchu a oheň bude za pár vteřin pryč. Dle statistik vznikne každý pátý požár v českých domácnostech právě v kuchyni, a to během přípravy jídla. Jak už jsme na SvětěKreativity psali, sporák může být zdrojem požáru z více důvodů.

Fotografie: HZS ČR

Pokud jsou zapnuty jakékoli spotřebiče, je na místě nenechávat je nikdy bez dozoru, nota bene sporák se smažícím se jídlem. Když už problém nastane, nadechněte se a nejednejte zbrkle. Kromě plechu, poklice nebo mokrého hadru se dají použít i sypké materiály jako sůl nebo hlína z květináče. Pointou je oheň udusit a nedávat mu živnou surovinu, kterou je právě voda. Přejeme klidné vaření.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*