Jak ušetřit za energie

Lámete si hlavu nad tím, kde a jak ušetřit nějakou tu korunu? Šetřit se dá různými způsoby od omezení svícení, šetření s vodou, pořízením kvalitních domácích spotřebičů, ohříváním jídla v mikrovlnné troubě, mytím drobného nádobí ručně namísto v myčce až po úsporné programy na pračce.

Další z možností, jak ušetřit jsou náklady na bydlení – elektřina, vytápění, voda. Kvalitní tepelná čerpadla dokážou ušetřit až 80% energie. Navíc jsou ohleduplná k životnímu prostředí, protože při jejich provozu nevznikají žádné emise CO2. Princip tepelných čerpadel je znám již od 19. století. Jde o zařízení, které energii získává z okolního prostředí vzduch, země, voda a předává jí následně dál. V dnešní době je tepelným čerpadlem vybavená každá desátá novostavba a zejména ho využívají energeticky úsporné domy.

Podlahové vytápění

Chcete-li skutečně ušetřit, dále doporučujeme podlahové vytápění, které splní představy o komfortu i těch nejnáročnějších. Chrání zdraví celé rodiny před různými alergiemi, rovnoměrně ohřívá místnost a dokáže minimalizovat provozní náklady na vytápění až o 30%. Podlahové vytápění mimo úspory financí přináší řadu výhod. Od minimálních nákladů na údržbu, tichý chod, víceúčelového řešení – chlazení i topení v jednom, až po estetickou stránku – vhodné pro různé podlahové krytiny.

Interiérové žaluzie

Interiérové žaluzie jsou významnou součástí interiérů coby moderní doplněk, šperk interiéru i úspora energie. Hlavními přednostmi žaluzií určených do interiéru jsou jednak ochrana před ostrými slunečními paprsky, nežádoucích pohledů sousedů, ale i regulaci teploty v místnosti a úspoře energie.

Rady a tipy jak ještě ušetřit

  • Při vaření používejte pokličku
  • Vařte v tlakovém hrnci
  • Mikrovlnná trouba šetří energii i čas
  • Snižte teplotu o 1 stupeň – rozdíl není tak znát a ušetří to až 6% energie
  • Nepřekrývejte radiátory závěsy
  • Větrejte krátce a intenzívně – delší větrání ochlazuje zdi a způsobuje tepelné ztráty
  • Nezanedbávejte těsnění a netopte pánubohu do oken