Jak vybrat správný slunečník pro Vaši zahradu

Zahradní slunečníky nabízejí vítanou úlevu při horkých letních dnech a ochranu před sluncem.  Mohou být použity nejen u zahradního posezení, ale také na balkoně, terase, u vířivek, bazénů atd. Slunečníky jsou běžně k dispozici v široké paletě barev, tvarů a velikostí, takže si každý najde ten pravý. V tomto článku si popíšeme hlavní typy zahradních slunečníků a řekneme si, jakým způsobem vybrat ten správný.

Rozhodující faktory pro výběr zahradního slunečníku

Je třeba vzít v úvahu tvar a velikost plochy, kterou chcete slunečníkem odstínit. Obecně se doporučuje vybírat slunečník přibližně o 150 cm větší, než plocha, kterou se snažíte dostat do stínu. Existuje velké množství tvarů- kruhové, čtvercové, obdélníkové, osmiúhelníkové…Záleží na Vaší preferenci a na požadovaném umístění slunečníku. Pro odstínění venkovního stolu je ideální kruhový slunečník. Pro umístění na terase, nebo balkoně v blízkosti fasády se lépe hodí obdélníkový, nebo čtvercový slunečník.

Dalším důležitým faktorem je materiál- dva neběžnější materiály pro výrobu slunečníků jsou olefin a akrylát. V obou případech se jedná o robustní tkaniny, které jsou navrženy tak, aby mohly dlouhodobě odolávat rozmarům počasí. Akrylát je většinou o něco dražší, ale má lepší odolnost proti vyblednutí i roztržení.

V případě, že je pro Vás důležitý celkový dojem ze zpracování zahrady, bude pro Vás také velice důležitá barva zahradního slunečníku. Nejčastěji se používají zemité barvy jako terakota, kámen, kakao a béžová. Výběr barev je převážně na osobních preferencích, ale mějte na paměti, že tmavší barvy budou v průběhu času náchylnější k blednutí.

Existuje několik různých způsobů rozevírání a celkového nastavování zahradních slunečníků. Některé mají ruční kliku, u jiných tato možnost chybí. Jiné mají knoflík, který umožňuje slunečník rozložit, nebo složit prakticky jedním prstem. Některé slunečníky jsou vybaveny naklápěcím mechanismem, který umožňuje nastavení sklonu vrchlíku.

Foto: my-hobby.cz

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]