Jak zachránit orchidej, které uhnily kořeny? Stačí k tomu tlustý provázek a druhý den bude k nerozeznání

Fotografie: iStock

Orchideje jsou u nás velmi oblíbenou okrasnou rostlinou. Jsou však trochu náročnější na péči a pokud jim nedopřejeme to, co potřebují, nebude se jim dařit.

Každý pěstitel orchidejí ví, že tyto rostliny nesnáší přemokření a k dobrému růstu potřebují velmi provzdušněný substrát. I přesto, že se držíme těchto pravidel, může se stát, že rostlina začne vykazovat známky špatného růstu nebo uvadání. Pokud dokážeme rychle identifikovat hnilobu kořenů, můžeme orchidej zachránit a pomoct ji vytvořit nové a zdravé kořeny.

Jak poznáme, že má rostlina poškozené kořeny

To, že rostlina bojuje s nemocným kořenovým systémem poznáme nejdříve na listech. Ztrácejí pevnost a můžete je lehce ohnout mezi prsty. Jsou ochablé, vrásčité a mají viditelnou žilnatinu. Rostlina celkově zpomaluje růst a vypadá vysušeně. V tuto chvíli si dávejte pozor, abyste neudělali jednu zásadní chybu.

Rostlina totiž vypadá, že potřebuje okamžitě zalít, ale to by samozřejmě nepomohlo. Kořeny již nejsou schopné vláhu nasát a jenom byste podpořili hnilobný proces, který na kořenech probíhá. Aby se rostlinka znovu vzpamatovala a dostala šanci na přežití, musíte jít doslova ke kořenu problému a celou rostlinku vyjmout ze substrátu.

Fotografie: Freepik

Příprava na zakořenění

Opatrně vyndejte orchidej ze substrátu a jemně kořeny očistěte. Nyní si pozorně prohlédněte, jaký je rozsah kořenového poškození. Hniloba se na kořenech projevuje tmavou barvou, kořen je měkký až kašovitý. Všechny takové kořeny je potřeba odstranit. Nezapomeňte všechny nástroje, které budete používat, vydezinfikovat. Zbavte se i všech suchých kořenů. Zastřihněte i seschlý nebo uhnilý konec stonku.

Nyní kořeny jemně propláchněte pod tekoucí vodou, abyste je zbavili veškerého původního substrátu. Orchidej pak nechte chvíli na slunci zcela osušit. Nachystejte si sterilizační směs, tak, že zalijete jednu lžičku skořice 50 ml teplé vody. Nechte vychladnout a poté přeceďte přes plátýnko. Směs nařeďte v půl litru vody.

Pet láhev a šňůrka

Celou rostlinou včetně listů postříkejte skořicovým roztokem. Místa s čerstvými řezy pak ošetřete skořicovým práškem. Skořice má dezinfekční účinky a obsahuje i výživné látky, které rostlině pomohou se lépe vzpamatovat. Dále si nachystejte pet láhev, kterou v horní části uřízněte. Délku odhadnete podle velikosti orchideje.

Fotografie: Freepik

Kolem stonku ve spodní části přivažte savou šňůrku, může být třeba tlustější tkanička od bot nebo podobná. Rostlinu dejte do láhve tak, aby se listy zachytila po okrajích a stonek zůstal viset ve vzduchu. Naplňte láhev vodou tak, aby byla šňůrka ponořená. Přes ní bude ke stonku proudit potřebná vláha a orchidej by měla do měsíce zakořenit. Nezapomeňte vodu neustále doplňovat. Poté, co se vytvoří kořeny, zasaďte orchidej do nového vzdušného substrátu.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*