Muž přestěhoval tchyni do garáže. Stařence zůstaly oči pro pláč, když poprvé nahlédla dovnitř

Fotografie: Depositphotos

Chtěli mít babičku poblíž, a tak se rozhodli přestavět garáž na malý domek, ve kterém by měla vše, co potřebuje. Podívejte se, jak se proměna povedla.

Možná vás také zaujaly menší domky, které mohou být výhodné hned z několika hledisek. V posledních letech se stále více lidí rozhoduje pro žití v menším prostoru, protože je nákladově velmi výhodné. Ušetřené peníze pak investují do cestování nebo jiných koníčků. Vzniká tak hned celá řada konceptů pro „tiny house“. A nemusíte začínat jen na zelené louce. Malý, soběstačný dům může vzniknout i ze staré garáže.

Potřebovali ubytovat babičku

Martin Brown se se svojí rodinou přestěhoval před 20 lety do Portlandu v americkém Oregonu. Tady s manželkou vychovávají své děti. Aby jim mohla být babička nablízku, rozhodla se poohlédnout po nějaké nemovitosti poblíž jejich domu. Martin Brown však dostal lepší nápad. Stará, nevyužívaná garáž vedle jeho domu by mohla tchynin problém s bydlením vyřešit.

Nejprve bylo potřeba oslovit architekta, který by vymyslel, jak do prostoru o velikosti 40 metrů čtverečních vtěsnat vše, co je potřeba. „Stavba z 20. let minulého století si zachovala některé původní prvky. Zůstala tuhá betonová podlaha, aby byla údržba domu minimální. Aby si Brownovi zachovali soukromí, záměrně neinstalovali okna po stranách domu,“ píše web TipHero.

Světlo přivedli pomocí světlíku

Architekt také přišel s nápadem vytvořit spací patro s malou koupelnou, které ušetří hodně místa. V přízemí je pak důmyslně do kulata řešená kuchyně, do jejíž betonové pracovní desky zakomponovali některé původní garážové prvky. Kvůli chybějícím oknům bylo třeba do prostoru přivést světlo jiným způsobem. O to se postaral světlík, který ústí přímo nad zadním kuchyňským koutem, zatímco přední obývací část, je plně osvětlena díky proskleným vstupním dveřím.

64letá důchodkyně si přestavěla starou dodávku. Nyní v ní spokojeně bydlí, ukázala fantastický vnitřek

Celý roztomilý domeček také dostal fialový nátěr a tchyně může využít i malé venkovní posezení, poblíž vstupních dveří. Celá přestavba trvala 6 měsíců, ale nějaký čas trvalo, než se podařilo rodině získat povolení. „Náklady na přestavbu garáže na soběstačnou budovu před osmi lety činily 73 000 dolarů (asi 1,5 milionu Kč), včetně poplatků za architekta, povolení a výstavbu,“ uvádí server OregonLive.

Ve videu níže se můžete podívat, jak se podařilo na velmi malý prostor vtěsnat vše, co je potřeba. Líbí se vám tato proměna? Pokud máte rádi takové netradiční přestavby budov, které původně sloužily jinému účelu, můžete se podívat i na další, o které jsme na Světě Kreativity psali. Tady si britská rodina přebudovala k trvalému bydlení původní válečný betonový bunkr.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]