Jaký je rozdíl mezi běžnou dětskou nemocí a něčím vážnějším?

Je to největší starost každého rodiče. Je moje dítě v pořádku? Závažné onemocnění se může prezentovat několika různými způsoby. Mějte se vždy na pozoru, pokud se objeví některý z těchto příznaků.

Teplota

Většinou se objevuje při infekci způsobené viry a brzy zmizí, jakmile se nemocný začne cítit lépe. Mějte se však na pozoru v případě, že:

  • Dítě mladší tří měsíců má teplotu vyšší, než 38ºC.
  • Dítě ve věkovém rozmezí 3 – 6 měsíců má teplotu vyšší, než 39ºC.
  • Horečka trvá více, než pět dní.

Potíže s dýcháním

Ty by mohly signalizovat infekci v hrudníku nebo zablokování dýchacích cest. Pokud mají potíže s dechem, snažte se je udržet v klidu a obraťte se na lékařskou pomoc.

Zvracení

Děti zvracejí z mnoha důvodů, mohou mít reflux nebo gastroenteritidu.

Obávat byste se měli, pokud :

  • Zvracení trvá delší dobu, mohlo by dojít k dehydrataci.
  • Barva je zelená, což by mohlo signalizovat zablokování střev.
  • Nevolnost je spojena s bolestí hlavy.

Děti s nevolností budou mít citlivý žaludek, dávejte jim proto tedy malé porce jídla.

Dehydratace

Dehydratace je závažný problém, který vzniká nedostatečným přísunem tekutin nebo při zažívacích obtížích. Mezi její příznaky patří letargie, sucho v ústech, nedostatečné močení. Osvědčeným způsobem, jak děti dostatečně rehydrovat, je nabízet jim ovocné šťávy nebo ledové ovocné kostky.

Vyrážka

U dětí se vyrážka objevuje velmi často a sama brzy zmizí. Pokud se však objevuje vyrážka, která nebledne a nemizí, může o být známka otravy krve, k níž dochází při meningitidě. Jedná se o meningokovou sepsi. Pokud se u vašeho dítěte objeví vyrážka, která nemizí a naopak se rozšiřuje, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Rada na závěr

Neexistují vždy specifické příznaky, které vždy 100% předpoví závažné onemocnění. Je důležité důvěřovat svým instinktům a zdravotní stav zvážit celkový zdravotní stav. Pokud máte obavy, nechte raději své dítě prohlédnout.