Kolorektální karcinom je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním v rozvinutých zemích světa. Postihuje jak muže, tak i ženy bez rozdílu. Nemoc se zpočátku nemusí nijak projevovat, proto je velice zrádná. I nezhoubné polypy na sliznici konečníku nebo na tlustém střevě se totiž mohou u někoho rozvinout v nádor během několika let.
Jaké jsou rizikové faktory pro vznik kolorektálního karcinomu?
Lékaři se zpravidla nejvíce zajímají o rodinnou anamnézu v případě možného rozvoje kolorektálního karcinomu. Zkoumají dědičné nemoci v rodině typu hemoragická kolitida, Crohnova choroba, Lynchův syndrom, nebo familiární adenomatická polypóza. Velmi důležitým faktorem pak bývá způsob života. Životní styl totiž ovlivňuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku do značné míry. Mezi nejvíce ohrožující tak patří:
- kouření cigaret
- nadváha a obezita
- absence pohybové aktivity
- nedostatečný obsah vlákniny v jídelníčku
- nadměrná konzumace červeného masa
- zvýšená konzumace alkoholických nápojů
Jaké jsou příznaky kolorektálního karcinomu?
Pokud se u vás objeví náhlé zdravotní obtíže, které budou zahrnovat tyto projevy, ihned kontaktujte lékaře a nechte si provést vyšetření:
- zvracení
- přetrvávající průjem
- zvětšující se objem břicha
- zhoršující se zácpa
- velmi častá stolice (zejména v dopoledních hodinách)
- změna vzhledu stolice (tenká, dlouhá)
- pocit napětí v oblasti konečníku
- falešné nutkání na stolici
- bolesti břicha a nechutenství
- zvýšená plynatost
- vystřelující bolesti do dolních končetin (v ojedinělých případech)
- abnormální únava a ospalost
- nevysvětlitelné hubnutí
Bedlivě také sledujte barvu stolice. Pokud je tmavá, může se v ní nacházet natrávená krev. Pakliže je světle červená, došlo pravděpodobně ke krvácení až v oblasti sliznice konečníku.
Během rozvoje této onkologické nemoci se někdy objevují i střevní obstrukce, záněty pobřišnice a žloutenka. Všechny výše uvedené příznaky mohou být život ohrožující, proto neváhejte s návštěvou svého doktora.
Co je to screening kolorektálního karcinomu a proč se provádí?
Screening je průběžně sledování rizikových pacientů, které může včas odhalit možné onemocnění. Tím se značně sníží úmrtnost na rakovinu tlustého střeva. Doporučený je screening týkající se kolorektálního karcinomu u lidí ve věkové kategorii 50 až 74 let. Jeho cílem je zjištění přítomnosti krve ve stolici (test na okultní krvácení).
U značně rizikových pacientů s pozitivní rodinnou anamnézou se pak provádí pro jistotu i preventivní kolonoskopické vyšetření, které rakovinu vyloučí nebo odhalí. Platí tedy to, že čím dříve je nemoc odhalena, tím vyšší je šance na plné uzdravení.
Jak se kolorektální karcinom léčí?
Pokud je skutečně kolorektální karcinom diagnostikován, přistupuje se ihned k chemoterapii, či radioterapii (ozařování) a také k chirurgické léčbě. Ta cílí na odstranění nádorové tkáně. Menší benigní polypy lze odstranit při kolonoskopii.
Jinak se provádí operace klasicky přes stěnu břišní. Rozsáhlé nádorové postižení je řešeno resekcí části střeva či konečníku a zhotovením následné kolostomie (vývod tlustého střeva vně). Při časném záchytu rakoviny je možné vyléčení a šance na dlouhodobé přežití stoupá na 80 %.