Dnešní doba je díky moderním a výkonným domácím spotřebičům pro domácnosti mnohem jednodušší, než tomu bylo ještě v poměrně nedávné minulosti. Například praní oblečení dnes už nepředstavuje žádnou velkou fyzickou a časovou zátěž.
Přes výše uvedené však i při praní v automatické pračce může dojít k potížím, přičemž nemáme na mysli případné technické závady, ale kvalitu vypraných oděvů. K nejnepříjemnějším důsledkům nesprávného praní patří zejména
- ulpívání zcela nevypraného pracího prášku na vypraném oblečení, a
- přichycení vláken a žmolků z jiných praných kusů na vyprané oblečení.
Pokud však znáte zásady správného praní, můžete se výše uvedeným obtížím poměrně snadno vyhnout.
Jak zabránit ulpívání prášku na vypraném oblečení
Klíčem k tomu, aby vám prášek na praní nezůstal na některých místech již vypraného oblečení, je zejména prát současně oděvy z podobných materiálů.
Rovněž se doporučuje buben pračky nepřeplňovat, protože pokud toto pravidlo nedodržíte, jednotlivé kusy oděvů se budou vzájemně proplétat a nebude mezi nimi dostatek prostoru k tomu, aby voda mohla vyplavit všechny nečistoty a také zbytky pracího prášku, který poté často zůstává v různých záhybech.
Doporučuje se také před praním vždy zkontrolovat kapsy a vyprázdnit je, protože i jejich obsah může k tvorbě skvrn přispět.
Rovněž se ukazuje, že k praní je vhodnější spíše gel na praní nebo tekutý prací prostředek než klasický prášek na praní, protože zrníčka prášku se spíše udrží i na vypraném oblečení.
Jak zabránit znehodnocení vypraného oblečení vlákny a žmolky
Základním pravidlem je neprat společně například jemné kusy oblečení spolu s osuškami a ručníky. Pokud totiž dáte do pračky obojí, je potom nežádoucí přenos různých žmolků a vláken pravděpodobnější.
Pokud je buben vaší pračky vybaven zařízením pro zachytávání případných žmolků, je třeba je pravidelně čistit. Doporučuje se rovněž pravidelně vlhkým hadříkem otírat prostor pod gumovým těsněním dvířek pračky, kde mají nečistoty a žmolky tendenci se držet.
Pokud se chystáte prát nějaké citlivější kusy oblečení, pomáhá obrátit je naruby a chránit tak jejich vnější vrstvu nebo je vložit do speciálního jemného sáčku na praní. Nedoporučuje se prát v pračce například svetry s příliš volnými oky, ale spíše jen kusy s těsnějším úpletem, které bývají odolnější.
Pokud se vám již žmolky nebo vlákna na oblečení přichytila, můžete je odstranit například pomocí lepicího válečku, případně opatrně použít drsnější stranu nové houbičky na nádobí.