Jednoduché domácí postupy na to, jak si vybělit zuby přírodní cestou

Krásný a zářivý úsměv se poslední dobou propaguje všude. Firmy se snaží prodat co nejvíce svých bělících prostředků na chrup, proto můžeme tyto reklamy vídat poměrně často. I drogérie jsou těchto produktů plné. Pokud ale budete chtít myslet ekonomicky a zároveň i ekologicky a šetrně, můžete přejít plynule od chemického bělení po to přírodní. Je také velice účinné. Jak na to?

Jak na bělení zubů doma

Zažloutlé zuby jsou výsledkem nedokonale vyčištěného chrupu. Na sklovině se pak plak hromadí a vytvoří tuto ne vzhlednost, proto je nutné si zuby pravidelně čistit, aby byly nejen krásné, ale především pak zdravé. Jaké metody na bělení chrupu doma vyzkoušet?

  • Vkládejte do úst olej: nejlepší je ten kokosový. Tato metoda je velice stará a hojně se používala v Indii. Tamější lidé si ústa vyplachovali slunečnicovým, nebo sezamovým olejem a měli výrazněji bělejší chrup, jelikož olej potlačil tvorbu bakterií, a tedy i plaku. Kokosový olej je ale nejvhodnější, za prvé dobře chutná a za druhé díky obsahu kyseliny laurové ničí bakterie a pomáhá proti zánětům. Některé studie dokonce prokázaly, že vyplachování dutiny ústní olejem může pomoci preventivně předcházet gingivitidám. Některé výzkumy zase tvrdí, že co se týká bělení, není tato metoda příliš účinná. Pokud chcete tuto metodu vyzkoušet, vkládejte denně do úst lžíci kokosového oleje a proplachujte jím ústní dutinu asi patnáct minut. Pozor však na vyplivnutí do toalety. Raději preferujte papírový kapesník, který posléze vyhoďte. Předejdete tím ucpání odpadních trubek.

  • Vyzkoušejte jedlou sodu: jedlá soda je totiž obsažena i v některých bělících pastách. Účinně bělí nejen zuby, ale například i oblečení. Její užití je celkově velice pestré. Od pečení, až po kosmetiku. Z jedlé sody a trochy vody si vytvořte pastu a jemně nanášejte na chrup pomocí zubního kartáčku. Směs je možné aplikovat i několikrát týdně.

  • Použijte peroxid vodíku: ten je přírodním bělícím činidlem a používá se hlavně na čistění řezných ran. Dokáže totiž pokožku zbavit nechtěných bakterií a dezinfikuje. K zhotovení bělící domácí pasty používejte zásadně jen peroxid 3 % nebo 1,5 %. Dvě lžičky peroxidu vodíku smíchejte s lžičkou jedlé sody a nanášejte na zuby i několikrát týdně. S užíváním to ale nepřehánějte, abyste si nepoškodili zubní sklovinu.

Další domácí bělící metody

K podpoření zářivého úsměvu použijte třeba i jablečný ocet. Má dezinfekční a přírodní čistící účinek. Jablečný ocet používejte jako ústní vodu a zřeďte ho čistou vodou. Vyplachujte ústa i několikrát týdně. Dobře působí i použití jahod a ananasu. Když jahodu rozmačkáte a smícháte s jedlou sodou, vznikne vám přírodní bělící směs. Jahoda údajně pomůže odstranit nežádoucí zbarvení chrupu. Nedávná studie však tuto informaci vyvrací. Ananas zase dokáže pomoci díky enzymu bromelinu.

Působte preventivně

Ideální je, když nežádoucímu zbarvení chrupu a skvrnám na něm předejdete pravidelnou a poctivou ústní hygienou. Pokud chcete bělejší zuby, neměli byste rovněž často konzumovat tyto potraviny a nápoje: tmavé bobule, červené víno, nebo kávu. I kouření má na zuby negativní vliv. Vhodné je používat žvýkačky bez cukru po každém jídle a pití. Pomůže i omezení příjmu cukrů v jídelníčku.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]