Jednou z možností, jak vyzrát na usazeniny v pračce je použití kyseliny citronové

Usazeniny v pračce ji mohou nenávratně poškodit. Jak se jich zbavit? Není důvod utrácet za něco speciálního, když pomůže kyselina citronová. I když název kyselina v označení může mnoho lidí mást, není důvod mít jakékoliv obavy. Jde o zcela běžnou látku, kterou dnes koupíte v každé samoobsluze. A to ve formě krystalického prášku, který smícháte s vodou. V malém množství ji můžete dokonce použít do limonády nebo do čaje. My se však podíváme na to, jak ji využít v souvislosti s vaší pračkou.

Proti čemu dokáže kyselina citronová bojovat?

Jsou to hlavně usazeniny vodního kamene. Pokud máte tvrdou vodu, nikdy nezabráníte tomu, aby se objevovaly. A to hlavně na topném tělese, ale i na dalších částech vaší pračky. Pokud používáte i rychlovarnou konvici, jistě víte, co dokáže během pár použití vodní kámen udělat. A to stejné se děje i ve vaší pračce. Je proto na místě proto danému problému bojovat. V tom pomůže kyselina citronová, která umí nánosy kamene celkem efektivně a také jednoduše odstranit.

Použití je velmi jednoduché

Jak na to? Pokud ji nemáte doma, je třeba vyrazit do obchodu. Kyselina citronová je dnes k dostání v jakémkoliv obchodě s potravinami. Kdy ji máte, už víte, že usazeniny v pračce budou minulostí. Ideální je množství upravit podle velikosti pračky. U menších na zhruba 3 – 5 kg prádla doporučujeme 100 – 150 gramů. U těch větších je vhodné použít i 200 gramů tohoto prášku.

Následně ji pouze nasypete do nádoby, která je určená pro prací prášek. Poté na pračce zapněte klasický prací program a upravte teplotu na tu nejvyšší možnou. Některé pračky dokonce umožní i 95 stupňů Celsia. Čím je teplota vyšší, tím lépe kyselina citronová reaguje a tím lépe dokáže usazeniny v pračce odstranit. Po doprání není třeba už nic dělat, jelikož o vypláchnutí pračky se postarala funkce máchání, kterou každý standardní prací proces končí.

V domácnosti ji využijete i jinak

Není to jenom pračka, kde najde kyselina citronový uplatnění. Použít ji můžete i na vaši rychlovarnou konvici, ze které odstraníte vodní kámen. Hodí se ale i na čištění toalety, na vodovodní baterie, nebo na váš dřez. Všude, kde se objevuje vodní kámen můžete tohoto pomocníka za pár korun snadno využít. Zkuste a přesvědčte se o síle, kterou má.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]