Jeptišky na tento den už nikdy nezapomenou. Odložené dítě jim změnilo život

Fotografie: Chmee2 / Creative Commons / Attribution 3.0

Zvonek oznámil, že je potřeba zkontrolovat box, do kterého se odkládají děti. Řádové sestry našly krásnou novorozenou holčičku. Brzy získá novou rodinu.

U nás fungují babyboxy již od roku 2006 a bylo díky nim zachráněno už několik stovek dětí. I v Polsku fungují podobná zařízení. Říká se jim „Okno života“ a zpravidla o ně pečují řádové sestry. Jsou vyhřívaná a mají zvonek, díky němuž může být miminku zajištěna okamžitá péče. Předání takového dítěte je, stejně jako u nás, zcela anonymní. Polský deník Fakt teď informoval o další novorozené holčičce, pro kterou řádové sestry běžely hned, jakmile uslyšely zvonek.

Zvonek se ozval chvíli po poledni

Sestry z Kongregace Obětování Panny Marie v polské Svídnici měly koncem ledna napilno. Kromě jiných povinností totiž mají na starost také Okno života, které je umístěno v budově mateřské školy, již tato kongregace rovněž provozuje. Vždy jedna sestra slouží u Okna službu, aby bylo zajištěno, že bude odloženému miminku poskytnuta okamžitá péče.

Po sobotním obědě se rozezněl alarm, který upozorňuje na to, že do okna bylo vloženo dítě. Službu konající sestra Tereza tak hned běžela miminko vyzvednout. Jednalo se o holčičku, která byla 1–2 týdny stará. „Byla čistá, upravená a vypadala zdravě. Byla v nosítku a vedle ní ležela láhev s připraveným mlékem,“ řekla novinářům sestra Ewa Mierzwa, ředitelka zařízení.

Porod dítěte v nemocnici se zvrtl v noční můru. Budoucí matka nemohla uvěřit chování personálu

Do babyboxů už bylo odloženo 261 dětí

Ihned poté byla přivolána sanitka, která miminko převezla do nemocnice. Naprosto zdravá holčička putovala po vyšetření v nemocnici do adopčního centra, kde bude čekat na svoji novou rodinu. Stane se tak dalším dítětem, jež bylo díky podobným zařízením zachráněno. Možná vás překvapí, že se nejedná o až tak ojedinělé případy. U nás bylo do babyboxů za dobu jejich existence odloženo neuvěřitelných 261 dětí.

rodiče a dítě
Fotografie: Freepik

Web BabyBox uvádí, že v České republice už funguje celkem 87 těchto zařízení. Každoročně je do nich odloženo kolem 15 dětí. Prozatím posledním dítětem byla holčička Vlaďka, kterou někdo 5. 1. umístil do babyboxu v Českých Budějovicích. Velkou výhodou těchto zařízení je fakt, že rodiče sem mohou odložit miminko, aniž by jim hrozil trestní postih za opuštění dítěte.

Služba je zcela anonymní a klade si za cíl pomáhat dětem, ale i rodičům a matkám, jež se v tísnivé situaci nedokážou postarat o svého novorozence. Dítěti se dostane veškeré zdravotní a sociální pomoci. Má také zabránit podobným případům, jako je ten, o kterém jsme nedávno psali na SvětěKreativity. Matka své novorozené dítě vyhodila do popelnice.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]