K vyčištění zašlého stříbra nepoužívejte chemii, ale alobal a jedlou sodu

Jsou krásné, ale postupem času mohou šednout. Jak na vyčištění stříbra, aby bylo stále jako nové? Je to jednoduché. Postačí vám pouze dvě úplně běžné, obyčejné věci. Většina z vás je má zcela určitě i v kuchyni. Když je použijete, budete doslova zírat na to, co se vám povedlo.

Použijte jedlou sodu

Jako první si vezměte jedlou sodu, které budete potřebovat 3–5 lžic, které rozpustíte v množství 500 mililitrů vody. Tu postupně přivedete k varu, aby se vám soda lépe rozpustila. Když je voda teplá a soda je rozpuštěná, vezměte kousek hliníkové folie, udělejte ji kuličku a vhoďte jí do vody. Hrnec sundejte ze sporáku, vložte do něho své šperky a po pár minutých je vyndejte a vyleštěte. Vyčištění stříbra nikdy nebylo snadnější.

Druhá metoda s folií a jedlou sodou je možné ještě jednodušší. Dejte alobal na dno nádoby, zasypte jedlou sodou, vložte stříbrné šperky a dále zakryjte druhým kouskem alobalu. Vše zalijte trochou vody, tu přiveďte k varu a následně nechte pár desítek minut působit. I takto dojde k vyčištění stříbra.

Zkuste o přípravek na nádobí

Druhá metoda je také velmi jednoduchá. Základem je hliníkový hrnec, do kterého nalijete vodu, přidáte trochu jedlé sody, soli a také přípravku na nádobí. Vše zahřejte na teplotu, které se blíží bodu varu, vhoďte do nádoby své stříbrné šperky a nechte je v ní asi 15 minut. Potom je stačí vyndat, vyleštit a budou opět jako nové.

Hodí se i mýdlo na praní

Třetí klasická metoda je založena na použití strouhaného mýdla na praní a amoniaku. Obojí rozpustíte ve vodě, kterou přivedete k varu. Potom sundejte ze sporáku, vhoďte do tekutiny šperky, které zde nechte chvíli máčet. Potom opět vyndejte a doleštěte.

Fungují i další zajímavé postupy

K vyčištění stříbra se dá použít i několik dalších osvědčených postupů. Třeba zubní pasta s trochou amoniaku, kterou na stříbro nanesete třeba pomocí starého zubního kartáčku. Pokud nejsou šperky zašlé nijak výrazně, klidně postačí i obyčejný mýdlový roztok, do kterého je namočíte.

K vyčištění stříbra může pomoci i kyselina citronová, která s trochou vody vytvoří silnou čisticí pastu. Unikátní metodou je také ta s použitím brambor. Nastrouhejte je a šperky do nich zabalte. Potom je vyndejte a doleštěte.