4 rady, jak vrátit krásu (nejen) šperkům ze stříbra

Určitě má mnoho žen, ale i mužů vedle zlatých šperků či šperků z oceli nějaké doplňky ze stříbra. Stříbro je velmi oblíbené, patří mezi drahé kovy a je využíváno i jako sloučenina spolu s jinými kovy. My se dnes ale nebudeme bavit ani o jeho historii ani výskytu, nýbrž o tom, jak hotový produkt, například řetízek, vyčistit a vrátit mu krásu, když zašedne a zčerná. Nemusí jít ovšem jen o šperky! Vyčistit následujícími způsoby můžete i mince či nádobí.

Tip s mlékem

Stříbru vrátíte lesk a barvu například tím, že jej ponoříte do kysaného mléka. V něm jej nechte „koupat“ asi půl hodiny. Poté šperk důkladně opláchněte teplou vodou a osušíte bavlněným hadříkem.

Zubní pasta

To, že patří zubní pasta pouze na zuby, není vůbec pravda. Existuje několik možností, jak takovou zubní pastu využít, a jedním z tipů je použít jej při čištění stříbra. Postup je následovný: Do sklenice s vodou vymáčkněte pastu, vložte do roztoku šperk, sklenici pokud možno uzavřete, zatřepejte jí a nechce ji stát chvíli v klidu. Postupně kontrolujte, kdy se šperku navrátí jeho lesk a krása. Pokud se vám bude zdát, že to trvá dlouho, přidejte více pasty.

Sůl a alobal

Pomoci se začernáním stříbra pomůže také sůl a alobal. Do malého kastrůlku si nachystejte vodu, kterou dejte vařit. Když vaří, nasypte do ní sůl a vložte do ní kousek alobalu. Nezapomeňte přihodit i šperk, který chcete vyčistit. Vše společně dále vařte na mírném plamenu a kontrolujte, kdy je šperk vyčištěn. Pokud vám přijde, že se nic neděje, přidejte více soli a určitě také více alobalu, který špínu přebere na sebe – budete se divit, jak zčerná! Nakonec je vhodné šperk opláchnout vlažnou vodou, aby na něm neulpěla sůl.

Citron

Na stříbro platí i citron. Stačí předmět, který potřebujete vyčistit, potřít hadříkem, který je nasátý 100% citronovou šťávou. Potom už jen předmět opláchněte a vyleštěte bavlněným hadříkem.

Obrázek: pixabay.com

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]