Matka se každý Štědrý den vytratila na několik hodin z domu. Pravdu se syn dozvěděl až po její smrti

Fotografie: Pavel Ševela / Creative Commons / Attribution 2.0

Nikdo nevěděl, kam chodí a co tam dělá, ale vytrácela se každý Štědrý den. Žili v přesvědčení, že je na nákupech. Pravda se však ukázala po její smrti.

Vánoční svátky jsou obzvlášť pro ženy často naplněné shonem. Nakoupit dárky, napéct cukroví, vzorně uklidit a také připravit štědrovečerní pohoštění. Tato žena toto vše zvládla, a navíc si přibrala ještě jednu tajnou misi, o které nikdo z její rodiny neměl tušení. Vše vyšlo najevo, až když její syn dostal po její smrti vysvětlující dopis.

Maminka vždy ve spěchu odešla na několik hodin

Když byl ještě dítě, věděl, že maminka ráno odejde z domu, protože to tak dělala každý rok. Ptal se otce: „Kde je máma?“ Ten však s jistotou nic nevěděl. Podle něho šla nejspíše na poslední nákupy. Syn však moc dobře věděl, že jeho maminka už má vše připravené a zabalené dárky má snad od září. Kde tedy mohla být?

Sama neprozradila nic a odbyla je nějakou výmluvou. Takto opouštěla rodinu po mnoho let a ani jedny Vánoce nevynechala. Ve spěchu popadla klíče od auta a bez většího vysvětlení odešla. Celé její vánoční tajemství se odhalilo až po její smrti. V tu dobu totiž její syn obdržel dopis od neznámého muže. Kondoloval mu ke smrti maminky, kterou měli všichni velmi rádi.

Chodila dávat dárky chudé rodině

„Drahý Johnny, jen jsem chtěl, abys věděl, jak moc si moje rodina a já vážíme toho, co pro nás tvá matka po všechny ty roky dělala. Každý rok na Štědrý den k nám tvá máma přišla v šatech jako paní Clausová a udělala mým dětem Vánoce, které jsme si nemohli dovolit. Přinesla jim boty, košile, džíny, hračky a spoustu bonbónů.“

„Víme, že ti chybí. Nám taky. Milovali jsme ji a chtěli jsme, abyste věděli, co pro nás celé ty roky dělala. S láskou Robert, Nellie a děti.“ John neudržel slzy, když četl tato laskavá slova o své matce. Ukázalo se, že jeho maminka dělala po celé ty roky vánoce nejen pro svoji rodinu, ale i pro tuto, kterou John vůbec neznal.

Její příběh vyšel ve sborníku vánočních povídek

Netuší, kde se s nimi matka seznámila a proč tak lpěla na tom, aby i oni měli krásné Vánoce. Proč jim neřekla, kam chodí. Možná se bála, že by ji odsoudili, že se na Štědrý den věnuje i jiné rodině. Těžko říct. Je však jasné, že tuto dobročinnost nedělala proto, aby ji někdo vynášel do nebe. Její vánoční mise byla tajná.

O mnoho let později John sepsal tento příběh jako povídku a poslal ji do nakladatelství. Byla vybrána do série vánočních povídek z edice Slepičí polévka pro duši. V Americe sborníky těchto povídek vycházejí pravidelně a jsou čtenáři velmi oblíbené. Bylo by pěkné, kdyby každý myslel i na někoho potřebného, obzvlášť v období Vánoc. Tato žena ukazuje, že vánoční čas není jen o nacpaném bříšku, ale že bychom měli především podpořit chudší a ty, kteří tráví Vánoce o samotě. Dobrý skutek tak zůstane v srdci odměněných navždy.

Zdroj: Sosialnytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]