Komáři už vás nebudou obtěžovat. Vyzkoušejte efektivní metody jejich odpuzování

Fotografie: PxHere

Komár je obtěžujícím hmyzem a na světě jich je celá řada. V našich končinách se nejčastěji setkáme s komárem pisklavým. V tropických oblastech se vyskytují komáři, jejichž štípnutí může způsobit i závažné život ohrožující nemoci, jako jsou malárie, horečka dengue, Zika a další podobné. Existuje pár základních opatření, která pomohou s tímto neodbytným hmyzem bojovat.

Životní cyklus komára

Komáři se obecně rozmnožují a vyvíjejí ve stojatých vodách, samička je schopná do vody naklást až sto vajíček. Samečkové obvykle hynou hned po oplodnění samiček, během svého života se živí pouze nektarem z květů. Jsou to právě samičky komárů, které jsou vybaveny dlouhým sosákem, díky němuž sají savcům i některým ptákům krev. Tu potřebují kvůli obsahu bílkovin, které podporují vývoj komářích vajíček. Noční aktivitu volí především proto, že jsou méně ohroženi nepřízní počasí či predátory. Svého hostitele dokážou naleznout díky receptorům indikujícím přítomnost oxidu uhličitého, který právě savci vydechují.

Metody vedoucí k odstranění komárů

V první řadě můžete do bytu zakoupit moskytiéru, kterou umístíte do balkónových dveří, nebo oken. Ta vás ochrání před možným vniknutím komárů do obydlí. Zejména v letních měsících se vyplatí do této ochranné sítě investovat, jelikož místnosti častěji větráte i během noci. Rovněž můžete použít i jakýkoliv repelent, vhodný na létající hmyz. Jeho účinky přetrvají až 12 hodin. Ten si aplikujete na pokožku a hmyz vás během nočního spánku nebude obtěžovat.

Hlavní olejovitou složkou repelentů je takzvaný DEET (diethyltoluamid). Odborníci doporučují používat ty přípravky, v kterých je obsažen DEET v 20 až 30 procentech u dospělých a v 10 až 30 procentech u dětí. Zcela nevhodné je repelent používat u novorozenců do dvou měsíců života.

Vytvořit můžete i past na komáry

Zhotovení pasti na komáry není nikterak složité. Vezmete si k ruce plastovou lahev, odříznete ostrým nožem její vrchní díl a ten hrdlem směrem dolů vložíte do spodní části lahve. Ještě předtím ale na její dno umístíte trochu cukru, droždí a vlijete vodu, vše dobře promícháte. Uvolňující se plyny komáry nalákají dovnitř a tam poté zahynou.

Komáři neradi intenzivní vůně

K odpuzení komárů lze použít i velice aromatické byliny a mýdla. Postačí je umístit do místnosti, kde spíte a máte o noční klid bez štípanců postaráno. Skvěle působí i některé éterické oleje, kterými můžete provonět interiér pomocí aromalampy. Ideální je například aroma levandulové, eukalyptové, mátové, hřebíčkové, nebo citrusové. Několik kapek oleje je možné nechat odpařovat i v nádobě s vodou, či můžete jemně vetřít vůni do kůže.

Pomohou i vonné svíčky nebo česnek

Vhodné je použít i vonné svíčky, které komáry zaručeně odradí. Doporučují se vůně levandulové a citrusové. Svíce rozhodně nezapalujte během noci, kdy plamen nemáte pod kontrolou kvůli spánku. Místnost můžete provonět ještě před ulehnutím a pak svíčky zhasnout. Česnek je také velkým pomocníkem v boji s komáry. Ve formě éterického oleje je možné jej rozprašovat do ovzduší. Avšak jeho aroma je poměrně intenzivní, a tak lidé dávají přednost spíše bylinkám.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]