Tato optická iluze se stala postrachem i hitem Facebooku. Kolik čísel vidíte? Jen ti nejchytřejší uspějí

optická iluze číslo

Optických iluzí je velké množství, většinou jde o zkoušku pro váš mozek a postřeh. O tomto klamu lze však s jistotou prohlásit, že testuje výkon vašeho zraku.

Ano, všichni vidí černobílý kruh, který vypadá jako vír. Nota bene v případě, že se na něj upřeně podíváte. Vprostřed pak vidíte jasně trojici čísel. Kolik je jich ale celkem? Když tuto iluzi sdílel na Twitteru uživatel Benonwine, zkusily svůj zrak tisíce lidí. Výklady o počtu a hodnotě číslic se však značně lišily. Někteří to považovali dokonce za důvod navštívit svého očaře. Pro jiné to bylo zprvu náročné, jejich oči se však časem adaptovaly.

Kolik čísel tam vlastně je?

Tato iluze je v základu měřítkem kontrastní citlivosti. Ta nám obecně dovoluje vnímat jakýkoli rozdíl mezi objekty a jejich pozadím. Dle Vision Center je velmi důležitým aspektem funkce lidského zraku. Na samotném obrázku je pak sporné číslo zasazené do kruhu tvořeného šedými a černými pruhy. Když se na obrazec budete upřeně dívat příliš dlouho, pravděpodobně vás začne bolet hlava. Kolik čísel v kruhu vidíte napoprvé?

V obrázku se ovšem neskrývá jen číslo. Jeho pruhy jsou uspořádané do nerovných spirál. To činí jakékoli bližší zkoumání čísla ještě mnohem náročnějším. Při pročítání komentářů u původního příspěvku na Twitteru je jasně znát, že každý vidí obrázek dosti jinak. Pro některé to byla jen zábava, jiní pochybovali o stavu svého zdraví, respektive zraku. Zazněla i otázka jednoho uživatele, zda si při neprohlédnutí rébusu má dojít na kontrolu na oční.

Zábava, nebo zrakový test?

Většina lidí uvádí, že vidí číslo 45 283. Někdo vidí pouze prostřední trojici, tedy 528. Jakmile se však podíváte pozorně, možná si všimnete, že další čísla vedou ještě dále do stran. Jsou už však natolik málo zřetelná, že skutečně prakticky splývají s okolím. Zvlášť, když je tak málo kontrastní. Správná odpověď je číslo 3452893. Když už víte, co máte hledat, budou si vaše oči nejspíš počínat mnohem lépe, než během předchozích pokusů. A co váš zrak?

optická iluze číslo

Vidět hned napoprvé všech sedm čísel je spíš náhoda, případně heroický výkon. Pokud jste tedy selhali v jednom rébusu tohoto typu, není to ještě důvod k obavám. Jde stále mnohem více o zábavnou hříčku než reálné měření zraku. Trápí-li vás ovšem dlouhodobě podobné problémy, vyšetření specialistou nemusí být od věci. Vlastně nemáte co ztratit. Buď se dozvíte, že se nic neděje a nemusíte se bát, nebo můžete rovnou zahájit léčbu.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]