Tak křupavé a šťavnaté řízky jste ještě nejedli. Klíčem je tato tajná přísada v trojobalu

Fotografie: Rkolarsky / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Vepřová kotleta patří k základům české kuchyně. Vídeňský řízek podávaný například s bramborovou kaší znamená pro mnoho lidí i vzpomínky na dětství.

Existuje snad lepší verze řízků než ta od maminky? O tom netřeba se přít. Maminky a babičky možná znaly triky, které vám přinášíme. Mnoho lidí totiž maso zpracovává chybně. Nejdůležitější je samozřejmě vybrat kvalitní suroviny a maso správně skladovat i rozmrazovat. Tím máte vyhranou pomyslnou bitvu. Abyste ale vyhráli celou válku, je potřeba dodržovat pravidla přípravy masa i trojobalu. Pojďme si tedy s přípravou všeho dát patřičnou práci, rozhodně se to vyplatí.

Lahodné řízky – tipy na přípravu

Tip první:

  • Řízky je dobré na pár hodin namočit do mléka a vajíčka nebo vývaru. Tím získají šťavnatost a křehkost. Vepřová kotleta pak nebude suchá nebo tvrdá.

Tip druhý:

  • Neméně důležitý je trojobal.
  • Příprava řízků spočívá v obalování v mouce, rozšlehaném vejci (někdo přidává mléko či vodu) a následně ve strouhance. Takto připravený řízek vkládáme do rozehřátého oleje a otáčíme, když zezlátne. To je celá filozofie.
  • Doporučujeme provést mírnou úpravu – do vejce přidat koření. Vznikne tak trojobal s výraznou, intenzivní chutí. Vepřová kotleta tím získá na výraznosti a zajímavosti.
Karbanátky

Tyto vynikající karbanátky mě naučil dědeček z venkova. Díky tajné přísadě se doslova rozpadají na jazyku

Tipy na přípravu kotlet obalené maso
Fotografie: Pixabay

Tip třetí – pravidla obalování:

  • Dodržování tohoto způsobu obalování vám zaručeně přinese úspěch.
  • Cokoliv, co obalujete (tedy i ryby nebo sýr), před obalením nejprve důkladně osušte papírovou utěrkou. Potraviny nesmí být vlhké, natož mokré, jinak se trojobal svlékne.
  • Dále tu máme určitou umírněnost. Zkrátka – nic se nemá přehánět, ani trojobal nechceme příliš silný. Vysoká vrstva téměř jistě nebude držet. A nejspíš není cílem jíst maso a strouhanku zvlášť.
  • Poslední bod se týká smažení. Řízky do pánve netlačíme. Snažíme se jich vůbec nedotýkat. Výjimkou je kontrola, zda jsou dobře udělané. K otáčení používáme obracečku. Nemá smysl do masa píchat a přesouvat ho po pánvi. To může způsobit svlečení trojobalu a zpomalení celé přípravy masa.
Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů