Snad každý, kdo si na začátek dne dělá kávu, poté zbytky zrn nechává v hrnku, z něhož je následně vyhodí. Ty však mohou zkrášlit váš byt.
Spousta lidí si nedokáže představit ranní vstávání, snídani a přípravu na cestu do práce bez šálku čaje nebo dobré kávy. Po dopití však většina lidí svůj hrnek zbaví zbytků, umyje jej a vrátí čistý zpátky do poličky. Kávová sedlina však nemusí rovnou do koše, namísto toho ji normálně vysypte do květináče a vaše rostliny vám za to poděkují krásnými a plnými květy.
Nehodí se pro všechny rostliny
Zpravidla bývají zbytky kávových zrn dosti kyselé, a proto je možné jej použít jako hnojivo pro acidofilní rostliny. Proto radíme si dopředu zjistit, zda mají ty květiny, k nimž sedlinu vyhazujete, rády kyselou půdu. Pokud byste tedy kávy vylévali do květináče nejrůznějších sukulentů nebo oleandru, pravděpodobně byste jim neudělali zrovna dobře a naopak by jim to mohlo uškodit.
Mezi ty rostliny, do jejichž záhonu můžete zbytky kávy vysypávat bez přemýšlení, patří zejména růže, rajčata, jahody, borůvky, kapradiny a různá lesní vřesoviště. Pokud máte tedy doma skalku s těmito rostlinami, můžete je po zavlažit vypláchnutým hrnkem od ranní kávy. Dávejte si však pozor, abyste omylem nedostali sedlinu i ke kořenům květin, které mají rády zásaditou půdu.
Čím je kávové hnojivo zvláštní
Zbytky kávových zrn bývají bohaté na hořčík, dusík a draslík, což jsou složky, které obecně rostliny potřebují vstřebávat z půdy. Proto jim je dopřáváte pomocí nejrůznějších hnojiv, za něž můžete utratit velkou spoustu peněz. Často přitom stačí přemýšlet a používat k tomuto účelu levnější a dostupnější složky a přípravky, jako jsou kompostované zbytky potravin nebo jiné.
Nádherným příkladem takového levného způsobu hnojení je použití droždí nebo právě zmíněné kávové sedliny. Tu můžete přisypat do květináče rovnou z hrnku, znovu ji rozpustit ve vodě a nalít okolo rostliny, nechat přetvořit na kompost nebo pokud máte venkovní záhon, tak je možné jí nahromadit více a zarýt do země, aby ji během zimy zpracovaly žížaly a rozložili na menší části.
Zdroj: GardeningKnowHow