Máte rádi mandarinky? Většina z nás je zajisté miluje. Patří také mezi nejprodávanější ovoce v Čechách a je jedním z možností, jak přimět děti jíst více ovoce. Tak proč si je nevypěstovat doma.
Mandarinky, ty malé citrusové plody, které se vám vejdou do dlaně, jsou známé svou lahodnou a výraznou chutí. Toto ovoce nám může přinést významné posílení ve prospěch našeho zdraví, protože obsahuje vitamíny, a to zejména vitamín C.
Dobrou zprávou je, že si je můžete zasadit doma a poměrně snadno je vypěstovat bez škodlivých pesticidů a rozhodně mnohem levněji. Pokud je kupujete v obchodě pravidelně, můžete tímto způsobem ušetřit hodně peněz a zlepšit své zdraví.
Máte-li zelený palec, můžete zkusit i pěstování tohoto úžasného stromu. Vypěstovat ho můžete ve velkém květináči, ale ideální je samozřejmě zasadit ho ve správnou chvíli na zahradu, pokud tam máte vhodné, světlé a teplé místo. Když dodržíte několik jednoduchých kroků, můžete si jedinečnou chuť tohoto zdravého ovoce užívat v pohodlí svého domova i vy.
Proces přípravy sazenic
Pro pěstování můžete použít semena, která jste předem očistili, ale může si také koupit připravená semena. Květináč by měl být středně velký a s drenážním otvorem. Na dno nádoby položte několik kamenů a poté je obruste.
Tímto způsobem umožníte lepší cirkulaci vzduchu pro půdu. Poté si připravte půdu bohatou na humus. Myslete na komponenty, jako je perlit, rašelina nebo hnojivo. Zalévejte půdu a počkejte, až dosáhne vhodné úrovně vlhkosti.
V každém případě se vyhněte přílišnému zalití, které by rostlinu zahubilo. Jemně zasaďte několik semen do půdy a poté je zakryjte zalévací směsí. Postačí množství asi jednoho palce. Abyste urychlili proces klíčení, zakryjte nádobu průhlednou plastovou fólií.
Dejte květináč na teplé místo, ale ne na přímé slunce. Pravidelně zalévejte, půda nesmí být nikdy suchá, ale ani promočená. Počkejte 20 dní na první výhonky. Poté odstraňte plastovou fólii a dejte květináč na světlo.
Co přijde potom?
Od této chvíle musíte jen pravidelně zalévat a během jarních měsíců a sklizně musíte přidávat třikrát měsíčně kompost. Hnojivo je nejlepší použít v tekuté formě a musí obsahovat dobrou koncentraci zinku, hořčíku a železa. Tohle jsou všechny potřebné kroky, které musíte udělat. Od této chvíle se bude strom jen zvětšovat, stane se pevnější a bude mít krásné a zdravé listy. Až k tomu dojde, čeká vás další krok.
Když stromek trochu vyroste, budete muset naplánovat větší kontejner, abyste jej mohli přesadit. Budete-li pokračovat ve stejném stylu, strom bude přibývat na košatosti i výšce. Samozřejmě vezměte v úvahu, že bude potřebovat vyšší úroveň vlhkosti, čím bude větší. Jakmile přijde teplá sezóna, můžete ho zasadit přímo na zahradu. Pro údržbu musíte jen odstraňovat vybledlé a poškozené větve. A až budete sbírat zralé ovoce, dělejte to opatrně. Díky těmto radám budete mít nádherný strom a vynikající citrusové ovoce.
Zdroj: GardeningKnowHow