Máte plastová okna? Před zimou byste si je měli seřídit, abyste ušetřili za vytápění

Pokud máte doma nová plastová okna, je velmi důležité myslet na jejich správné seřízení. Ne každý však ví, jak na to. Z toho důvodu vám přinášíme stručný návod k tomu, jak okna seřídit, aby vám dobře sloužila. V zimě vám tak nebude unikat zbytečně teplo ven a v létě si zase pustíte vzduch dovnitř. Není to vůbec obtížné, takže se nemusíte bát, že byste to nezvládli.

Plastové okno dokáže ušetřit

V dnešní době jsou téměř všechny domy a domácnosti vybaveny plastovými okny. Takové plastové okno přináší jeho uživateli hromadu výhod. Těmi hlavními jsou tepelné a zvukové izolační vlastnosti. Především v zimním období se kvalitní plastové okno opravdu hodí.

Nicméně se jedná o zařízení, u kterého může postupem času vlivem vlastní hmotnosti a nerovnoměrného zahřívání od slunce, dojít k rozladění, resp.ke špatnému seřízení. Je proto dobré vědět, jak si takové okno správně seřídit, abychom mohli plnohodnotně využít všechny jeho vlastnosti.

Seřízení plastového okna

Okno, které vyžaduje seřízení, lze poznat pomocí jednoduchého testu se samolepícími papírky a tužkami. Pokud nebudou hrany pevného rámu a okenního křídla po zavření rovnoběžné, znamená to, že okno potřebuje seřídit. Pokud máte trochu zkušenosti a jste lehce manuálně zruční, bude vám seřízení trvat několik málo minut.

Seřízení přítlaku

Důležité je seřízení přítlaku okenního křídla k těsnění. V tomto případě by mělo jít okno lehce zavřít klikou a zavřené by se nemělo v těsnění hýbat. Pokud tomu tak není, je potřeba ho seřídit. Celé seřízení probíhá na pantu na svislé hraně okenního křídla. K celkovému seřízení budete potřebovat pouze imbusový klíč. Provedete to tak, že pootočíte pomocí imbusového klíče pant na svislé hraně okenního křídla.

Pokud budete toto seřízení provádět, doporučuje se také provést zároveň i základní údržbu okna. To znamená odstranit prachu z rámu a těsnění, a promazat kovové části vhodným olejem.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]