„Vychovávat dítě s downovým syndromem je dar,“ říká otec chlapce, kterého se matka chtěla po porodu vzdát

Fotografie: Depositphotos

Byli šťastní a konečně se jim splnil sen a stali se rodiči. Pak však přišla zpráva o tom, že jejich vytoužené dítě má Downův syndrom.

Láska by měla být bezpodmínečná a bezmezná – bez ohledu na zdravotní stav dítěte, jeho pohlaví nebo orientaci. Některé části světa se však k tomuto staví jinak. A někteří lidé zkrátka nedokážou žít s tím, že je jejich dítě odlišné od ostatních. Takový příběh má i Rus Jevgenij Anisimov. Jeho manželka se svého dítěte vzdala, když zjistila, že trpí Downovým syndromem, a manžela opustila.

Měl být zdravé miminko

Syn Jevgenije měl být zdravé miminko. Krátce po narození se však ukázalo, že má Downův syndrom. Tato správa byla pro rodiče opravdu velmi těžká. Zažili obrovský šok. Nevěděli, co přesně znamená, když se dítě narodí s jedním chromozomem navíc. Muž se diagnózu dozvěděl jako první a nevěděl, co má říci své ženě. Čekal tedy na konkrétní potvrzení speciálními testy a rozhodl se zatím mlčet.

Fotografie: Freepik

Přemýšlel nad tím, co má dělat. Měl strach. Nevěděl, jak se starat o dítě, které je jiné, nemocné. Když přišla zpráva, že je diagnóza konečná, přijal to. Hodně si toho přečetl a chlapce miloval. Pochopil, že syn je stejný jako jiné děti, jen se malinko liší. Věděl, že syn potřebuje hodně lásky a šanci na dobrý život. Všechno tedy řekl své ženě. Ta však na zprávu zareagovala tak, jak si nedokázal ani představit.

Chtěla se ho vzdát

Žena nechtěla vychovávat nemocné dítě a chtěla ho dát k adopci. Pro Jevgenije to byl scénář, který by nikdy nepřipustil. Manželé se tedy začali hádat, až se nakonec rozešli. Muž si zkrátka vybral raději svého syna než manželku, která se o něj nechtěla starat. Mužův příběh je nyní známý po celém světě. Všichni ho vnímají jako hrdinu a jeho rozhodnutí si velice váží. Málokterý muž by se takto zachoval.

Jevgenij však nechce být zobrazovaný jako hrdina a nechce být ani chválený za to, co považuje za přirozenou věc. Bere to tak, že jeho syn ho potřebuje, a nezáleží na tom, jestli je nemocný nebo ne. To podle něj na věci nic nemění. Rodina je šťastná a užívají si jeden druhého. Je jasné, že by všichni na tomto světě měli přemýšlet právě jako tento otec. Bohužel to tak není.

Zdroj: BoredPanda

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]